W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyroki skazujące w sprawie grupy przestępczej tzw. „kantoru Wielopole” z Krakowa

15.01.2018

Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadziła śledztwo dotyczące tzw. „kantoru Wielopole”, który działał na terenie Małopolski. Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia szeregu zarzutów kilkunastu podejrzanym, w tym założycielowi i kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Edwardowi K. Wśród podejrzanych znaleźli się także dwaj notariusze Maciej K. i Robert L. oraz adwokat Andrzej G.

16 oskarżonym zarzucono popełnienie 129 przestępstw

Ustalenia śledztwa wykazały, że grupa przestępcza działała od 1998 roku do 26 października 2006 roku na ternie Małopolski, głównie w Krakowie i okolicach. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu wymuszeń rozbójniczych, oszustw, lichwy, prowadzeniu działalności parabankowej, praniu brudnych pieniędzy, używaniu przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podżeganiu do składania fałszywych zeznań i używaniu gróźb bezprawnych wobec świadków.

Grupę założył i kierował nią – wyznaczając cele i wskazując poszczególnym członkom zadania – Edward K.

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Krakowie w październiku 2007 roku. Szesnastu oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 129 przestępstw. Edwardowi K. zarzucono popełnienie 41 czynów, a jednemu z notariuszy ponad 20 czynów polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach, przekraczaniu uprawnień i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Sąd wydał nieprawomocny wyrok skazujący

Sąd Okręgowy w Krakowie 11 stycznia 2018 roku wydał w tej sprawie nieprawomocny wyrok skazujący.

Najsurowszą karę Sąd orzekł wobec Edwarda K. Sąd wymierzył mu karę łączną 10 lat pozbawienia wolnościowi i 800 tysięcy złotych grzywny.

Pozostali oskarżeni usłyszeli kary od półtora roku do 8 lat pozbawienia wolności i kary grzywny do 500 tysięcy złotych zł albo kary pozbawienia wolności do 2 lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i kary grzywny do 26 tysięcy złotych.

Wobec oskarżonych notariuszy Sąd orzekł także zakazy wykonywania zawodu notariusza.

Wprawdzie od niektórych pojedynczych czynów część oskarżonych została nieuniewinniona, ale wyrok w najistotniejszej części uwzględnia zdecydowaną większość stawianych przez prokuratora zarzutów, w tym zarzuty dotyczące istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzenia działalności parabankowej, czy szeregu oszustw.

Prokuratura wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, a po jego otrzymaniu podejmie decyzję co do zakresu apelacji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 12:35 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:58 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}