Wyroki skazujące za korupcję w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
26.06.2018
Przed Sądem Rejonowym w Szczytnie zapadł wyrok skazujący wobec Marka D. - byłego Naczelnika Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz wobec przedsiębiorcy Krzysztofa K. Mężczyźni odpowiadali przed Sądem za przestępstwa o charakterze korupcyjnym, przestępstwa urzędnicze oraz utrudnianie przetargów publicznych.
Oskarżeni są winni zarzuconych im czynów
Sąd uznał obu oskarżonych za winnych zarzuconych im czynów i wymierzył Markowi D. karę łączną 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 30 tysięcy złotych. Sąd orzekł również środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowiska związanego z gospodarowaniem środkami publicznymi przez okres 8 lat.
Natomiast Krzysztofowi K. Sąd wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata i grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych. Sąd orzekł ponadto środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych przez okres 3 lat.
Wyrok jest nieprawomocny.
Co zarzucano oskarżonym mężczyznom
W charakterze oskarżyciela publicznego występował przed Sądem prokurator z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
Marek D. był oskarżony o żądanie we wrześniu 2011 roku korzyści majątkowej w postaci pieniędzy kwocie 30 tysięcy złotych w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na przebudowę i adaptację budynku na potrzeby badań naukowych i prac rozwojowych w tej uczelni (art. 228 par. 4 kodeksu karnego). Mężczyzna został także oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz przedsiębiorstwa prowadzonego przez Krzysztofa K. oraz na szkodę interesu publicznego zamawiającego – Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i interesu prywatnego innego przedsiębiorcy z Olsztyna. Prokurator zarzucił mu również utrudnienie przetargu publicznego w 12 innych postępowaniach prowadzonych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie w latach 2008 – 2011. Polegało to na przekroczeniu uprawnień i nie dopełnieniu obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych na szkodę interesu publicznego zamawiającego. Chodzi o przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego w zbiegu z art. 305 par. 1 kodeksu karnego.
Natomiast przedsiębiorca Krzysztof K. został oskarżony o przekazanie Markowi D. celem podmienienia przerobionych dokumentów do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na przebudowę i adaptację budynku na potrzeby badań naukowych i prac rozwojowych tej uczelni. W konsekwencji miało to wpływ na wybranie oferty przedsiębiorcy Krzysztofa K., a jednocześnie odrzucenie oferty innego przedsiębiorcy z Olsztyna. Chodzi o przestępstwo z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 270 par. 1 kodeksu karnego.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 11:51 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:29 administrator gov.pl