Zachodniopomorski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. fabryki faktur
15.04.2024
Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami KAS zatrzymali kolejne 9 osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Czynności były prowadzone na terenie województwa mazowieckiego. Dotychczas prokuratorskie zarzuty usłyszało już ponad100 osób, które mogły doprowadzić Skarb Państwa do strat w wysokości blisko 25 milionów złotych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, przestępstw karnoskarbowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach do 300 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi w sprawie.
Fabryk faktur
Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością podatkową, która działała od 2018 do 2023 roku, głównie na terenie województwa mazowieckiego. Z ustaleń śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się obrotem dokumentacją księgową, wystawioną na fikcyjne usługi i pozorny zakup towarów. Faktury pozwalały generować koszty uzyskania przychodu, co następnie umożliwiało występowanie do urzędów skarbowych o nienależne zwroty podatku VAT lub obniżanie w nieuprawniony sposób należności podatkowych.
Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych. Zatrzymani to przedsiębiorcy, będący zarówno odbiorcami nierzetelnych faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jak i pośrednicy w dystrybucji takiej dokumentacji. Zatrzymani swoją działalnością mogli spowodować straty Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 2 miliony złotych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa