Zachodniopomorski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła 60 milionów złotych VAT
28.03.2024
Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno - Skarbowego zatrzymali kolejne 7 osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Czynności były prowadzone na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Dotychczas prokuratorskie zarzuty usłyszało już ponad 75 osób, które mogły doprowadzić Skarb Państwa do strat w wysokości blisko 60 milionów złotych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, przestępstw karnoskarbowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec jednego z podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje i stanowisko prokurator i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi w sprawie.
Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych o wartości 16 milionów złotych
Z ustaleń śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się obrotem dokumentacją księgową, wystawioną na fikcyjne usługi i pozorny zakup towarów. Faktury pozwalały generować koszty uzyskania przychodu, co następnie umożliwiało występowanie do urzędów skarbowych o nienależne zwroty podatku VAT lub obniżanie w nieuprawniony sposób należności podatkowych.
W śledztwie prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w wysokości około 16 milionów złotych.
W trakcie czynności przeszukano miejsca zamieszkania i nieruchomości użytkowane przez podejrzanych zabezpieczając dokumenty i sprzęt elektroniczny, które będą teraz poddane szczegółowej analizie.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa