W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla 14 osób w związku z likwidacją nielegalnej fabryki papierosów w powiecie malborskim

05.07.2024

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji papierosów 14 podejrzanym.

Komunikaty_(5)

Zatrzymania są wynikiem przeszukań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), w wyniku których zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów w powiecie malborskim. 


Przedstawione zarzuty i zastosowane środki zapobiegawcze
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego PK przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania wspólnie i w porozumieniu z innymi papierosów bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych oraz spowodowania uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości z tytułu akcyzy oraz podatku VAT tj. o czyny z art. 258 § 1 kk, z art. 12a ust. 1i 2 ustawy o wyrobie alkoholu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w zbiegu z art. 305 ust 1 i 3 ustawy prawo własności przemysłowej z art. 54 § 1 kks i inne. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku wobec wszystkich 14 podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Ustalenia śledczych
Śledztwo nadzorowane przez Pomorski Wydział Zamiejscowy PK w Gdańsku dotyczy  zorganizowanej grupy przestępczej, która do dnia 19 czerwca 2024 r. na terenie powiatu malborskiego czerpała korzyści majątkowe z wytwarzania markowych papierosów. Data rozpoczęcia działalności ww. grupy nie została jeszcze ustalona.


Zrealizowane czynności i zabezpieczone materiały dowodowe    
W budynkach na pierwszej posesji funkcjonariusze odkryli kompletną linię technologiczną do produkcji papierosów, m.in. krajalnię tytoniu, suszarki bębnowe, odpylarki, a także maszyny do nabijania gilz oraz paczkowania i foliowania paczek. Wartość maszyn wyceniono na ok. 3 mln PLN. Na terenie nielegalnej fabryki funkcjonariusze zabezpieczyli 7 825 460 szt. papierosów i komponenty do ich produkcji, 7 ton tytoniu bez polskich znaków akcyzy, a także ponad 4 tony pyłu tytoniowego, który jest pozostałością po wyprodukowanych papierosach. 
Na terenie drugiej posesji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 20 ton nielegalnego tytoniu w  dwóch naczepach.

Szacuje się, że wartość z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to 8 296 097 PLN, a z tytułu podatku VAT to 2 026 893 PLN. Natomiast szacowana wartość podatku od przygotowania produkcji poza składem podatkowym nieustalonej liczby papierosów poprzez magazynowanie suszu tytoniowego o łącznej wadze  6 877,20 kg, z tytułu akcyzy wynosi 4 198 256 PLN, a z tytułu VAT 346 919 PLN.      

Z uwagi na rozwojowy charakter prowadzonej sprawy prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań. 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}