Zarzuty dla administratorów jednej z domen oferujących nielegalne usługi polegające na tzw. atakach DDos zakłócających pracę systemów informatycznych
16.06.2023
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje - prowadzone przez bydgoski Wydział Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - postępowanie przygotowawcze w sprawie wytwarzania i zbywania przez administratorów jednej z domen internetowych innym osobom, w formie oferowanej w Internecie płatnej w kryptowalutach usługi udostępniania urządzeń i programów komputerowych przystosowanych do popełnienia przestępstw polegających na tzw. atakach DDoS (rozproszona odmowa dostępu), czym w istotny sposób zakłócano pracę atakowanych systemów informatycznych.
Mechanizm działania
Jak ustalono w toku postępowania, sprawcy oferowali zainteresowanym nabywcom nielegalną usługę w latach 2016-2023. W ramach międzynarodowej operacji „Power Off 3” administrowana przez nich witryna została zablokowana, a następnie - na podstawie postanowienia amerykańskiego Sądu Okręgowego Centralnego Okręgu Kalifornii - w związku z nielegalnymi usługami DDoS - zamknięta. W postępowaniu uzyskano dane z serwera sprawców znajdującego się w Szwajcarii. Ustalono m.in. ponad 35.000 kont wraz z nazwą i adresem email administratora/użytkownika, ponad 76.000 zapisów logowań administratorów/użytkowników i ponad 320.000 unikalnych adresów IP zaatakowanych serwerów wraz z nazwą użytkownika, który zainicjował atak. Ujawniono także ponad 11.000 zapisów dotyczących wykupionych „planów” ataku wraz z adresem email kupującego usługę, na łączną sumę około 400.000 $.
Zatrzymania i zarzuty
W oparciu o uzyskane dowody, głównie cyfrowe, pod koniec maja br. funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, zatrzymali 2 mężczyzn przeprowadzając jednocześnie 10 przeszukań. Oględziny zawartości komputera jednego z podejrzanych doprowadziły do ujawnienia i zabezpieczenia kolejnych dowodów prowadzenia i administrowania przestępczą domeną. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 269b § 1 k.k., zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności. Po wykonaniu z nimi czynności procesowych prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, a także dozoru Policji połączonego m.in. z zakazem zarządzania kwestionowaną domeną i jej modyfikacjami, a także prowadzenia opisanej wyżej działalności.
Zabezpieczono gotówkę oraz sprzęt elektroniczny
W toku czynności zabezpieczono sprzęt elektroniczny – m.in. 15 twardych dysków, kilkanaście komputerów, 10 telefonów, elektroniczne nośniki pamięci oraz 3 karty SIM, a także kryptowalutę oraz pieniądze w łącznej kwocie niemal 260 000 zł., które prokurator zabezpieczył na poczet przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa