Zarzuty dla członków grupy przestępczej, którzy uczestniczyli w obrocie narkotykami wartymi prawie 100 milionów złotych
04.07.2018
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Zarządu we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się sprzedażą znacznych ilości narkotyków przemycanych z Ameryki Południowej, Pakistanu i Chin.
Zarzucono zbrodnie zagrożone karą od 3 lat pozbawienia wolności
W toku tego postępowania 2 lipca 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 4 osoby zamieszanych w przestępczy proceder.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienia szeregu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym stanowiących zbrodnie zagrożone karą nie krótszą od 3 lat pozbawienia wolności.
Łącznie w toku śledztwa zarzuty ogłoszone 6 osobom. Wobec 5 podejrzanych Sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 1 podejrzanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Zatrzymane 2 lipca 2018 roku osoby od stycznia 2017 roku do 13 maja 2018 roku były członkami zorganizowanej grupy przestępczej, której poszczególni członkowie wprowadzali do obrotu znaczne ilości środków odurzających w postaci w postaci kokainy, haszyszu, heroiny i marihuany, a także środki psychotropowe w postaci tabletek ekstazy. Narkotyki były sprowadzane z Ameryki Południowej oraz Pakistanu i sprzedawano je na terenie Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Ponadto członkowie grupy nabywali i wprowadzali do obrotu prekursory narkotykowe oraz inne substancje chemiczne służące do wytworzenia amfetaminy i metamfetaminy. Substancje te były zamawiane Chinach lub na terenie Polski, a następnie przewożone do Belgii i Holandii w celu wytworzenia środków psychotropowych.
Zatrzymano transporty z rekordową ilością narkotyków
W toku śledztwa 16 lutego 2018 roku dokonano zatrzymania transportu zamówionej w Chińskiej Republice Ludowej substancji o nazwie APAA w ilości 495,35 kg. Stanowi ona „pre-prekusor” do syntezy amfetaminy. W wyniku samorzutnego rozkładu z takiej ilości zatrzymanej substancji uzyskano nie mniej niż 375,09 kg substancji o nazwie BMK, stanowiącej prekursor narkotykowy. Taka ilość pozwala na wytworzenie nie mniej niż 613,35 kg amfetaminy o wartości rynkowej 5 milionów złotych.
W toku dalszych czynności 13 maja 2018 roku na terenie portu w Gdyni dokonano zatrzymania nadanego w Pakistanie kontenera z zawartością 3006,53 kg haszyszu o wartości rynkowej 60 milionów złotych.
Ponadto w śledztwie ustalono, że poszczególni członkowie grupy uczestniczyli w obrocie znacznej ilości środków odurzających w łącznej ilości nie mniej niż 162 kg kokainy, nie mniej niż 1500 kg haszyszu, nie mniej niż 170 kg heroiny, nie mniej niż 300 kg marihuany oraz nie mniej niż 60 kg środków psychotropowych w postaci tabletek ekstazy. Śledztwo dotyczy zatem środków odurzających i psychotropowych o łącznej wartości ponad 94 milionów złotych.
Ujawniono również, że w celu wytworzenia amfetaminy oraz metamfetaminy zamówiono z Chin nie mniej niż 8 ton substancji o nazwie methyl -3 -oxo-2-phenylbutyrane służącej do produkcji BMK. Z substancji tej można otrzymać nie mniej niż 5585 kg BMK, która pozwala na otrzymanie nie mniej niż 7669,1 kg amfetaminy.
Kupowano także substancje służące do przeprowadzenia syntezy amfetaminy lub metamfetaminy, w tym kwas solny w ilości nie mniejszej niż 1040 kg, sodę kaustyczną w ilości nie mniejszej niż 1020 kg, kwas octowy w łącznej ilości nie mniejszej niż 5 260 kg , bezwodnik octowy w ilości nie mniejszej niż 6000 litrów.
Ścisła i wzorowa współpraca służb różnych krajów
Zatrzymania i zarzuty w tym śledztwie to m.in. efekt wzorowej współpracy pomiędzy polską prokuraturą i Policją oraz służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) oraz pakistańską Pakistan Anti – Narcotics Force (ANF).
Współpraca ta polegała m.in. na analizie i wymianie posiadanych informacji, a także bardzo sprawnej pracy operacyjnej i bardzo ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy służbami antynarkotykowymi. Operacja ta jest doskonałym przykładem wspólnego działania organów ścigania różnych krajów.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 12:51 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:28 administrator gov.pl