Zarzuty dla członków grupy przestępczej, którzy wyłudzili 200 milionów złotych podatku VAT
02.03.2018
Prokuratura Okręgowa w Zamościu wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie oraz Funkcjonariuszami z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT.
Zdarzenia gospodarcze były fikcyjne
W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy przestępczej zajmowali się prowadzeniem fikcyjnej działalności gospodarczej związanej rzekomo z obrotem bejcą ognioodporną, panelami fotowoltaicznymi, stalą i granulatem PET. W ten sposób wyłudzali oni nienależny zwrot podatku VAT.
Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji, Czech, Niemiec, Łotwy i Litwy. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.
Członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze, kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Kwota wyłudzonego w ten sposób podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych.
Zabezpieczono majątek o wartości 141 milionów złotych
Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Jednocześnie w kilkunastu miejscach na terenie 7 województw zatrzymanych zostało 26 osób.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw i przestępstw skarbowych.
Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości należące do podejrzanych o wartości 92 milionów złotych.
Była to kolejna realizacja w sprawie. Do tej pory prokuratorskie zarzuty usłyszało w niej 107 podejrzanych, w tym 55 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec 25 osób na wniosek prokuratora stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W sumie w śledztwie, na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów, zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ponad 141 milionów złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 14:02 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:55 administrator gov.pl