W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków grupy przestępczej przemycającej narkotyki z Maroka i Ameryki Południowej

20.06.2024

W dniach 9 i 10 czerwca 2024r. funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Olsztynie zatrzymali na polecenie prokuratora z podlaskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej 7 osób w śledztwie dotyczącym działalności w okresie od 2014 do 2021 roku zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przywozem z Maroka i Ameryki Południowej oraz obrotem hurtowych ilości środków odurzających w postaci marihuany, haszyszu i kokainy. Kolejna osoba została doprowadzona z zakładu karnego.

komunikat

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych – działających w różnych okresach i składach osobowych, kwalifikowane z art. 258 § 1 kodeksu karnego oraz  liczne przestępstwa związane z obrotem narkotykami, polegające głównie na zlecaniu transportów i transportowaniu narkotyków od dostawców do odbiorców, kwalifikowane z art. 55 ust. 3 i art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 kk. Zatrzymane osoby zostały przesłuchane w charakterze podejrzanych.
Podczas czynności zabezpieczono 92 tys. euro w gotówce, dwa dokumenty oznaczone nazwą Interpol, jednostkę broni i kilkadziesiąt telefonów.

Na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku. Są to kolejne zatrzymania i zarzuty w tej sprawie. Łącznie w śledztwie występuje 42 podejrzanych.
W toku dotychczasowego postępowania ustalono, że na terenie Hiszpanii dochodziło do załadunku na polskie samochody półciężarowe i ciężarowe znacznych ilości narkotyków – od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, które następnie były transportowane do innych krajów celem dalszej dystrybucji. Zleceniodawcami transportów, jak też kierowcami byli obywatele polscy. Śledztwo pozwoliło na wyodrębnienie kilku grup przestępczych zajmujących się powyższym procederem w różnym czasie.

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}