Zarzuty dla członków grupy przestępczej wyłudzających zwrot podatku VAT
20.07.2017
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem zwrotu podatku VAT. Wstępnie ustalono, że na działalności grupy Skarb Państwa stracił 7 milionów złotych.
Zatrzymano 10 osób
W toku śledztwa 18 lipca 2017 roku funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Rzeszowie, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali 10 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Wśród zatrzymanych są osoby, które zorganizowały przestępczy proceder i kierowały nim: Maciej P., Piotr Cz. oraz Kamil Cz.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), oszustw znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), bezprawnego zwrotu podatku (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego), oszustw podatkowych (art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego), nierzetelnego wystawiania faktur (art. 62 par. 2 kodeksu karnego skarbowego), a także prania brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego).
Łączna szacowana wartość uszczuplenia w podatku od towarów i usług, jaka znalazła odzwierciedlenie w postanowieniach o przedstawieniu zarzutów, określona została na kwotę około 7 milionów złotych.
Sprawcy trafili do aresztu
W stosunku do podejrzanych: Macieja P., Piotra Cz. i Kamila Cz., zidentyfikowanych jako osoby organizujące i kierujące przestępczym procederem, prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Postanowieniami z 19 lipca 2017 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.
W stosunku do pozostałych 7 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru Policji.
Fikcyjny obrót towarami
Śledztwo swoim zakresem obejmuje działalność kilkunastu podmiotów gospodarczych zaangażowanych w fikcyjny obrót towarami w postaci blachy oraz folii stretch. Jak ustalono do wyłudzania zwrotu podatku VAT wykorzystywane były zarówno firmy zarządzane przez organizatorów przestępczego procederu, kontrolowane przez nich firmy „słupy”, jak również, w roli tzw. buforów, firmy zarządzane przez osoby trzecie.
Mechanizm przestępczy polegał na wielokrotnym obrocie tym samym towarem w postaci folii stretch oraz blachy pomiędzy powiązanymi firmami. Wystawiały one fikcyjne faktury sprzedaży produktów, wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów lub eksportu do firmy zagranicznej, a następnie ponownym wprowadzeniu tego samego towaru na terytorium Polski.
Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były podrobione, bądź poświadczające nieprawdę faktury VAT. Nie odzwierciedlały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, na podstawie których składane były deklaracje do właściwych miejscowo urzędów skarbowych. Stanowiły one podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, bądź zastosowania prawa do zaliczenia podatku naliczonego na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 10:01 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:18 administrator gov.pl