Zarzuty dla członków grupy przestępczej za nielegalną produkcją prawie 3,5 miliona sztuk papierosów
23.02.2017
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona co najmniej od początku tego roku do połowy lutego na terenie Częstochowy, Radomia, Góry Puławskiej i innych miejscach w Polsce. Jej członkowie zajmowali się nielegalną produkcją papierosów.
W sumie ujawniono prawie 3,5 miliona sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów o łącznej wartości prawie 2,5 milionów złotych oraz ponad 8,5 tony krajanki tytoniowej.
Przestępcza działalność grupy naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w kwocie prawie 10 milionów złotych.
Przeszukania i zatrzymania w Częstochowie
W ramach tego postępowania 16 lutego 2017 roku dokonano przeszukania na jednej z posesji w Częstochowie. W samochodzie dostawczym znajdującym się na tej posesji został zatrzymany Zbigniew G. W samochodzie tym ujawniono 94 worki krajanki tytoniowej o łącznej wadze 1,5 tony.
Na tej samej posesji zatrzymanych zostało kolejnych 4 mężczyzn: Robert G., Mariusz H., Cezary S. i Robert D. Mężczyźni znajdowali się w hali magazynowej i pakowali nielegalnie wyprodukowane papierosy oraz maszyny służące do ich produkcji. W hali tej funkcjonariusze Policji ujawnili również prawie 3,5 miliona sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów zapakowanych w pudełka do pizzy oraz opakowania do papierosów znanej marki. Ich łączna wartość to prawie 2,5 miliona złotych. W magazynie ujawniono również prawie 7 ton krajanki tytoniowej.
Na skutek przeszukań dokonanych na posesji zabezpieczone zostały również półprodukty do wyrobu papierosów i maszyny do ich produkcji.
Sąd zastosował areszt
Po doprowadzeniu zatrzymanych mężczyzn do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego).
Prokurator zarzucił im także popełnienie przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją papierosów, uchylaniem się od opodatkowania i spowodowanie uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu akcyzy w kwocie 9 milionów 729 tysięcy 309 złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w zbiegu z art. 69 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 7 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 37 par. 1 pkt 1 i 5 kodeksu karnego skarbowego.
Zbigniew G., Robert G., Mariusz H., Cezary S. i Robert D. są także podejrzani o wytwarzanie wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestrów w łącznej ilości prawie 3,5 miliona sztuk papierosów o łącznej wartości 2 milionów 341 tysięcy 472 złotych i oznaczenie ich podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Chodzi o przestępstwo z art. 12a ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Dodatkowo podejrzany Robert G. czynu tego dopuścił się w warunkach recydywy (art. 64 par. 1 kodeksu karnego).
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Wzorowa współpraca służb
Zatrzymania i zarzuty w tej sprawie były możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy prokuratorów z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:08 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:29 administrator gov.pl