W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej za przemyt haszyszu i nielegalną produkcję papierosów

30.03.2017

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji pozostającym we współpracy z policją hiszpańską oraz Europolem, prowadzi śledztwo dotyczące działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. 

Zarzuty stawiane podejrzanym

W toku śledztwa funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zatrzymali 7 członków grupy przestępczej. Zajmowali się oni przemytem haszyszu z Hiszpanii do Polski, przemytem suszu tytoniowego z Bułgarii do Polski oraz nielegalną produkcją papierosów.

W toku postępowania zabezpieczono ponad 200 kilogramów haszyszu, co stanowi co najmniej 200 tysięcy porcji handlowych o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Zlikwidowano również fabrykę nielegalnych papierosów, zlokalizowaną w powiecie żuromińskim, w której zabezpieczono 12 ton suszu tytoniowego.

Prokurator ogłosił 7 zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych.

Podejrzani usłyszeli również zarzuty dokonania przestępstw skarbowych polegających – w zależności od pełnionej roli w grupie przestępczej – na przewiezieniu z Bułgarii do Polski suszu tytoniowego w ilości 12 ton, bez uiszczenia należności celno-skarbowych, a także na uczestniczeniu w nielegalnym wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w ilości ponad 6,5 miliona sztuk papierosów, a następnie ich dystrybucji, bez uiszczania należności podatkowych. W wyniku tych przestępstw doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie ponad 16 milionów złotych. 

Ponadto dwóm podejrzanym, kierowcy oraz prowadzącemu firmę transportowo–spedycyjną, zarzucono dokonanie przemytu haszyszu. Chodzi o wewnątrzwspólnotowe nabycie i przewiezienie z Hiszpanii do Polski znacznej ilości środka odurzającego w postaci 216 kilogramów haszyszu.

Podejrzanym grożą surowe kary

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec wszystkich siedmiu podejrzanych.

Podejrzanym o dokonanie przemytu znacznej ilości haszyszu grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Za zarzucony podejrzanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast przestępstwa skarbowe, przy możliwym zastosowaniu nadzwyczajnego obostrzenia kary, zagrożone są karą do 6 lat pozbawienia wolności.       

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że do przestępczego procederu wykorzystywana była specjalnie dla tego celu utworzona firma transportowo – spedycyjna, z województwa pomorskiego. Była ona kontrolowana przez jednego z członków grupy przestępczej.

Na początku marca 2017 roku funkcjonariusze CBŚP uzyskali informację o zaplanowanym przemycie znacznej ilości narkotyków. Miały one zostać sprowadzone z Hiszpanii do Polski wraz z ładunkiem pomidorów. W efekcie zrealizowanych czynności po wjeździe TiR-a do Polski doszło do jego zatrzymania. W trakcie przeszukania naczepy ujawniono skrytkę z zawartością 200 pakietów zawierających 216 kilogramów haszyszu. Wartość towaru w obrocie hurtowym przekracza 3,2 miliona złotych. Kierowca samochodu został zatrzymany.

W toku kolejnych czynności funkcjonariusze dokonali przeszukania wytypowanej nieruchomości, położonej w powiecie żuromińskim. Ujawnili na niej nielegalną fabrykę papierosów z kompletną linią do ich produkcji wraz z niezbędnymi komponentami. Zabezpieczono również susz tytoniowy w ilości nie mniejszej niż 12 ton.

Na miejscu zatrzymano 4 osoby – obywateli Grecji, Bułgarii, Ukrainy i Polski.

W toku trwającego śledztwa prokurator wydał postanowienia o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób – prowadzącego firmę transportowo – spedycyjną oraz kolejnego kierowcę współpracującego z firmą.   

Milionowe straty Skarbu Państwa

Zabezpieczony towar w postaci 12 ton suszu tytoniowego na początku marca 2017 roku został przywieziony z Bułgarii do Polski, bez uiszczenia należności celno-skarbowych. To spowodowało uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ponad 9 milionów złotych.

Zlikwidowana wytwórnia papierosów działała od końca 2016 roku. W tym czasie członkowie grupy nielegalnie wytworzyli ponad 6,5 miliona sztuk papierosów, które były przemycane w transportach z owocami do krajów Unii Europejskiej, celem wprowadzenia do obrotu. Ten przestępczy proceder spowodował uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego oraz VAT w kwocie ponad 7 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.  Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:57 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:26 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}