Zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT
03.07.2020
Końcem czerwca bieżącego roku na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania 2 osób w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. popełnianiem przestępstw skarbowych.
Co zarzuca się zatrzymanym
Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, związanych z rzekomym wewnątrzwspólnotowym obrotem folią stretch JUMBO. Usłyszeli oni również zarzuty wystawiania nierzetelnych faktur VAT dotyczących sprzedaży folii stretch w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy z Niemiec, podczas gdy w rzeczywistości transakcje stwierdzone powyższymi fakturami nie stanowiły o rzeczywistym przebiegu transakcji. Ponadto zatrzymanym zarzucono doprowadzenie Skarbu Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie ponad 889 tysięcy złotych.
Środki zapobiegawcze
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia z wnioskiem o zastosowanie wobec jednego z nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który sąd zastosował warunkowo na okres 30 dni. W odniesieniu do drugiego podejrzanego zastosowano środki o charakterze wolnościowym.
Ustalenia śledztwa
Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, ustalone w śledztwie podmioty gospodarcze dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci folii stretch JUMBO. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Jak ustalono firmy transportowe woził cały czas te same partie towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli.
Celem nadania cech legalności obrotowi, stworzono łańcuszek podmiotów, z czego zasadniczą rolę, w kontekście uszczuplenia podatkowego, odgrywały firmy słupy, będące pierwszymi nabywcami towaru na terenie Polski.
Pierwsza w łańcuszku polska firma, nabywca towaru z zagranicy, powiększała wartość towaru o podatek VAT 23 %, który następnie nie był odprowadzany do Skarbu Państwa. Firmy te w swoim krótkim okresie działania deklarowały kilkunastomilionowe wewnątrzwspólnotowe nabycia towaru, nie odprowadzając z tego tytułu należnego podatku VAT. Wykorzystywano przy tym mechanizm tzw. „znikającego podatnika”.
W niniejszej sprawie zidentyfikowano dwa równoległe łańcuszki stworzone z podmiotów gospodarczych, przez które „przepływały” faktury dokumentujące sprzedaży folii stretch JUMBO oraz których rachunki bankowe były wykorzystywane do przekazywania środków finansowych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:05 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:00 administrator gov.pl