W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla dwóch mężczyzn w związku z wytwarzaniem metaklefedronu

03.07.2024

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego PK funkcjonariusze CBZC zatrzymali 25 czerwca 2024 r. dwie osoby w związku ze śledztwem dot. produkcji, przemytu i handlu narkotykami. W trakcie zatrzymania zabezpieczono prawie 1,8 tony narkotyków.

cbzp

W momencie zatrzymania mężczyźni zajmowali się wytwarzaniem narkotyków. Grozi im kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty i zastosowane środki zapobiegawcze
Zatrzymanym przedstawiono m. in. zarzuty wytwarzania substancji psychoaktywnych i ich obrotu, które są kwalifikowane z art. 53 ust. 2 w zw. z art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r., o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 § 1 kk oraz z art. 56 ust. 1 w zw. z art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r., o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 12 § 1 kk. 

Mężczyźni (59 i 29 lat) nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. 
Na wniosek prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. 

Zrealizowane czynności i zabezpieczone materiały dowodowe
Na terenie posesji w Woli Łaszczowej (woj. wielkopolskie) funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające, psychoaktywne oraz ich prekursory o łącznej wadze 1770 kg, których wartość na czarnym rynku wynosi minimum 17 mln PLN. Jest to dotychczas największa zabezpieczona ilość narkotyków przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie.
Śledczy zabezpieczyli także dwie linie produkcyjne do wytwarzania narkotyków, ok. 400 000 PLN w gotówce, wiele nośników elektronicznych oraz dokumenty wskazujące na proceder prania brudnych pieniędzy.  
Ze wstępnych ustaleń wynika, że linie produkcyjne mogły wytwarzać ok. 700 kg metaklefedronu (tzw. "kryształu”) tygodniowo. 

Zatrzymania są wynikiem kontynuacji śledztwa dot. wewnątrzwspólnotowego nabycia i przewozu do Polski marihuany, kokainy i innych substancji psychoaktywnych. W jego wcześniejszym etapie zatrzymano i tymczasowo aresztowano cztery osoby, które są powiązane ze środowiskiem klubów piłkarskich. 

Narkotyki były sprzedawane za pośrednictwem darknetu. 

Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}