W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty i areszt dla właścicieli spółki Polskie Centrum Zdrowia

09.12.2016

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje śledztwo dotyczące oszustw i działań na szkodę wierzycieli spółki Polskie Centrum Zdrowia S. A. oraz prania pieniędzy pochodzących z tych czynów na kwotę około 80 milionów złotych.  

Jaki był mechanizm przestępczy

W ramach tego postępowania w dniu 6 grudnia 2016 roku zarzuty prania pieniędzy i szeregu przestępstw gospodarczych, popełnionych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawiono 4 osobom zajmującym kluczowe stanowiska w spółce PCZ S.A. i podmiotach powiązanych.

Mechanizm przestępczy, wykorzystywany przez członków tej grupy, polegał na wykreowaniu dobrego wizerunku firmy PCZ S.A. w oparciu o nierzetelne dane księgowe, błędne sprawozdania finansowe i niezgodne ze stanem rzeczywistym komunikaty przedkładane na rynek kapitałowy. Spowodowało to, że szereg inwestorów zakupiło obligacje spółki. Pomimo zaistnienia szeregu niekorzystnych dla spółki okoliczności, inwestorom nie składano wymaganych przepisami informacji, podtrzymując ich w mylnym przekonaniu o dobrej kondycji spółki. Równolegle z tymi działaniami dochodziło do systematycznego wyprowadzania rzeczywistego majątku spółki. Polegało to na zawieraniu niekorzystnych umów dotyczących nieruchomości, nieuzasadnionych ekonomicznie transferów środków finansowych itp. Doszło również do przetransferowania znaczących środków na rzecz podmiotów – firm i fundacji – będących w bezpośrednim zarządzaniu głównego organizatora procederu – Romualda Ś.

Zabezpieczono pokaźny majątek

Podczas zatrzymania podejrzanego Romualda Ś. ujawniono i zabezpieczono znaczące ilości kosztowności, pieniędzy, a przede wszystkim luksusowych pojazdów i nieruchomości. Z uwagi na ilość ustalonego majątku mogącego pochodzić z przestępstw, aktualnie trwa ich analiza i oględziny. Umożliwi to wydanie kompleksowej decyzji w przedmiocie dowodów rzeczowych i zabezpieczeń majątkowych, mających kluczowe znaczenie dla ewentualnego zabezpieczenia roszczeń osób i podmiotów pokrzywdzonych w sprawie.

W ramach prowadzonego śledztwa prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu złożył wniosek o zastosowanie wobec 4 podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd w całości uwzględnił ten wniosek prokuratora.

Wielowątkowe postępowanie jest kontynuowane, a w sprawie nie można wykluczyć potrzeby przeprowadzenia kolejnych, adekwatnych do zaistniałych okoliczności, czynności procesowych.

Skuteczna realizacja celów postępowania karnego była możliwa dzięki doskonałej współpracy z KWP we Wrocławiu oraz GIIF.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:12 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:33 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}