Zarzuty i areszt za oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy
01.08.2017
Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące między innymi uszczuplenia i narażenia na uszczuplenie podatku od towarów i usług wielkiej wartości oraz prania brudnych pieniędzy.
Zatrzymanym ogłoszono zarzuty
W toku śledztwa 26 lipca 2017 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali dwie osoby.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one oszustw podatkowych i poświadczania nieprawdy w fakturach VAT. Jednemu z podejrzanych prokurator ogłosił dodatkowo zarzut prania brudnych pieniędzy.
Głównemu organizatorowi przestępczego procederu zarzuca się wyłudzenie w latach 2015 – 2016 nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 8,8 miliona złotych, narażenie na uszczuplenie podatku od towarów i usług w kwocie ponad 24 milionów złotych, poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT, a także podejmowanie wobec pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z przestępstwem działań mających na celu udaremnienie stwierdzenia ich przestępnego pochodzenia, wykrycia, zajęcia i orzeczenia przepadku, w tym nabycie nieruchomości o wartości ponad 2 milionów złotych.
Zastosowano środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora 28 lipca 2017 roku Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy jednego z podejrzanych.
Wobec drugiej z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu i poręczenia majątkowego.
Obrót towarami był fikcyjny
W toku prowadzonego postępowania ustalono, że 44-letni mieszkaniec Poznania – za pośrednictwem kierowanych przez siebie lub przez inne powiązane z nim osoby spółek z siedzibą na Wyspach Marshalla, Cyprze, w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Włoszech i Hongkongu – dokonywał fikcyjnego obrotu oprogramowaniem komputerowym, a także materiałami i usługami budowlanymi.
Z uwagi na bardzo wysoką wartość towarów podlegających obrotowi oraz deklarowaną następnie ich wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport, kierowana przez sprawcę spółka wystąpiła o zwrot podatku VAT w łącznej kwocie 11 milionów 473 tysiące 258 złotych. Środki w kwocie 8 milionów 863 tysiące 868 złotych zostały temu podmiotowi przekazane przez właściwy urząd skarbowy.
Blokada rachunków bankowych
W sprawie tej zastosowano obowiązujące od 27 kwietnia 2017 roku nowe uregulowania prawne pozwalające na zastosowanie przez prokuratora blokady rachunków bankowych w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy, także bez uprzedniego zawiadomienia ze strony Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 10:14 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:18 administrator gov.pl