Zarzuty i areszty dla 39 osób za handel znacznymi ilościami narkotyków
23.06.2017
Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie, wspólnie z funkcjonariuszami policji z Komendy Powiatowej w Wołominie, prowadzi śledztwo w sprawie przestępczości narkotykowej. Dotyczy ono wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz udzielania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, takich środków i substancji.
Chodzi o przestępstwa z art. art. 56 ust. 1 i 3 oraz art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zatrzymano 39 osób
W dniu 21 czerwca 2017 roku na polecenie prokuratora policjanci z Komendy Powiatowej w Wołominie, przy wsparciu funkcjonariuszy Stołecznego Pododdziału Antyterrorystycznego w Warszawie, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, a także innych jednostek Policji z terenu województwa mazowieckiego, dokonali zatrzymania 39 osób w wieku od 24 do 60 lat.
Od 2009 roku do stycznia 2017 roku zatrzymani wprowadzili do obrotu około 300 kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych, takich jak heroina, amfetamina, mefedron oraz marihuana.
W trakcie realizowanych czynności zabezpieczono broń palną, około 300 sztuk amunicji, a także znaczne ilości narkotyków.
Co zarzuca się podejrzanym
W oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie przedstawiono łączenie kilkadziesiąt zarzutów popełnienia przestępstw. Dotyczą one wprowadzanie do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach, a także udzielania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, tych substancji. Ustalono przy tym, że podejrzani z popełniania tych przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodów (art. 65 par. 1 kodeksu karnego).
Wobec 35 podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił te wnioski.
Wobec dwóch osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem opuszczania kraju.
Na poczet grożących podejrzanym kar zabezpieczono środki pieniężne, wartościowe zegarki, biżuterię i monety kolekcjonerskie.
Grozi kara do 15 lat więzienia
W toku śledztwa status osób podejrzanych posiada obecnie 40 osób. Przedstawiono im kilkadziesiąt zarzutów popełnienia przestępstw określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, a także nielegalnego posiadania broni i amunicji.
Większość z objętych śledztwem osób była w przeszłości karana za przestępstwa związane z obrotem narkotykami, a także inne przestępstwa kryminalne m.in. rozboje, kradzieże z włamaniem, czy oszustwa.
Przestępstwo wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających zagrożone jest karą 12 lat pozbawienia wolności, natomiast udzielanie takich środków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożone jest karą 10 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku, biorąc pod uwagę fakt, iż większości z podejrzanych zarzucono popełnienie przestępstw w warunkach określonych w art. 65 par. 1 kodeksu karnego, grozi im kara 15 lat pozbawienia wolności.
W akcji zatrzymania podejrzanych brało udział ponad 400 funkcjonariuszy policji z terenu województwa mazowieckiego, a zakres czynności procesowych w tej sprawie wykonywanych w ciągu ostatnich trzech dni, wynikający przede wszystkim z ilości osób zatrzymanych oraz obszerności materiału dowodowego, wymagał zaangażowania wszystkich prokuratorów Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:41 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:21 administrator gov.pl