W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty i areszty dla członków grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi

22.03.2017

Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się handlem ludźmi, czerpaniem korzyści majątkowych z cudzego nierządu oraz obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała na terenie małopolski. Jej członkowie wywodzili się ze środowiska pseudokibiców jednego z krakowskich klubów piłkarskich.

Członkowie grupy czerpali korzyści majątkowe z nierządu kobiet. Sutenerzy dostawali po 4 tysiące złotych miesięcznie od prostytutek, które zgodziły się na współpracę z nimi. Na rzecz członków grupy jednocześnie pracowało kilka kobiet. Przynajmniej jedna z nich była pokrzywdzona przestępstwem handlu ludźmi.

Ustalono ponadto, że niektórzy członkowie grupy przestępczej zajmują się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.

Zatrzymano siedem osób

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 7 osób, w tym 2 kobiet. Dokonali go, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze krakowskiego CBŚP wspierani przez antyterrorystów.

Podczas zatrzymania członków grupy przeprowadzono również przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń i pojazdów. W mieszkaniach dwóch zatrzymanych zabezpieczono kompletny sprzęt niezbędny do uprawy marihuany, a także prawie pół tysiąca krzewów konopi.

Zabezpieczono również samochody o wartości 70 tysięcy złotych i blisko 10 tysięcy złotych w gotówce.

Czynności w prokuraturze

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Krakowie prokurator ogłosił im zarzuty i przesłuchał ich w charakterze podejrzanych.

Tadeuszowi C., Grzegorzowi L., Dawidowi K. oraz Krzysztofowi G. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa handlu ludźmi (art. 189a par. 1 kodeksu karnego). Tadeusz C. oraz Grzegorz L. podejrzani są ponadto o ułatwianie prostytucji i czerpanie korzyści z cudzego nierządu (art. 204 par. 2 kodeksu karnego) oraz posiadania przyrządów służących do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających i uprawy roślin konopi innych niż włókniste, które to rośliny mogły dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste (art. 63 ust. 3 i art. 54 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii). Ponadto Dawidowi K. oraz Krzysztofowi G. prokurator zarzucił udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających (marihuana) i substancji psychotropowych (tabletki ekstazy, amfetamina, MDMA).

Justynie G. przedstawiono zarzut dotyczący ułatwiania prostytucji (art. 204 par. 1 kodeksu karnego).

Sławomirowi R. prokurator przedstawił zarzut posiadania substancji psychotropowej w postaci mefedronu oraz środka odurzającego w postaci kokainy (art. 62 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).

Annie B. przedstawiono zarzut udziału w obrocie substancjami psychotropowymi.

Rozwojowy charakter sprawy

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy pięcioro podejrzanych – Tadeusza C., Grzegorza L., Dawida K., Justynę G. oraz Krzysztofa G. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór Policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Czterem podejrzanym, którym prokurator zarzucił udział w handlu ludźmi, grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:55 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:26 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}