Zarzuty i areszty za wielomilionowe oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy
08.12.2016
Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje śledztwo w sprawie kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych. Prowadzone jest ono przez CBŚP Zarząd w Łodzi i UKS w Łodzi.
Wielomilionowe zyski przestępców
W toku tego postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała od kwietnia 2011 roku na terenie Łodzi, Kutna, Wrocławia, Warszawy, Olsztyna, Gdańska, Katowic, Gostynina, Opola oraz Krakowa. Jej członkowie, w związku z działalnością jednej z firm branży mięsnej, popełniali przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Polegały one na działaniu na szkodę spółki poprzez wyprowadzanie z jej majątku pieniędzy na poczet fikcyjnych usług w zakresie rzekomego pośrednictwa w rekrutacji i szkoleniu pracowników, a także wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT opiewającymi na łączną kwotę nie mniejszą niż 94 miliony 700 tysięcy złotych. Członkowie grupy w ten sposób narazili na uszczuplenie oraz nienależny zwrot podatków w łącznej kwocie 35 milionów 635 tysięcy 610 złotych. W ramach tej kwoty 13 milionów 854 tysiące 610 złotych pochodzi z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz 21 milionów 781 tysięcy złotych z tytułu podatku VAT.
Ponadto członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przekazywali, przyjmowali i pomagali w przenoszeniu posiadania i własności środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych w łańcuchu powiązanych ze sobą firm. Sprawcy osiągnęli znaczną korzyść majątkową w łącznej kwocie co najmniej 88 milionów 70 tysięcy złotych z tytułu wypłat gotówkowych zrealizowanych ze środków przekazanych w ramach zapłaty za nierzetelne faktury.
Czynności w prokuraturze
W ramach tego postępowania w dniu 05 grudnia 2016 roku na terenie jednej z firm branży mięsnej oraz w innych miejscach, w których mogły znajdować się osoby i dokumenty mogące mieć znaczenie dla śledztwa, przeprowadzono czynności przeszukania. Jednocześnie dokonano zatrzymania 6 osób. Wśród nich są osoby kierujące podmiotami wchodzącymi w skład łańcucha firm uczestniczących w przestępczym procederze.
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy. Wcześniej zarzuty popełnienia przestępstw w tej sprawie przedstawiono siedmiu innym osobom.
W stosunku do pięciu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Łodzi uwzględnił wnioski złożone przez prokuraturę i tymczasowo aresztował 5 podejrzanych. Co do jednej z nich sąd wyznaczył termin do wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 10 milionów złotych. Wobec podejrzanych, których rola w przestępczym procederze była mniejsza, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji.
Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:09 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:33 administrator gov.pl