Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT
30.08.2018
Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się m.in. dokonywaniem oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko mieniu.
Zatrzymano 5 członków grupy
W ramach czynności realizowanych pod nadzorem prokuratury przez funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny podatek VAT. Wśród zatrzymanych był obywatel Litwy. Działania przeprowadzone przez funkcjonariuszy były realizowane na terenie trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i pomorskiego.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz prania pieniędzy.
Tworzyli pozory rzeczywistego obrotu glikolem
Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani przy wykorzystaniu kont bankowych różnych podmiotów gospodarczych, legalizowali przepływy środków finansowych w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Miało to stwarzać pozory rzeczywistego obrotu gospodarczego glikolem na terenie naszego kraju.
Faktycznie towar był importowany z Belgii lub Wielkiej Brytanii do Polski, bez opłacenia należnego podatku, a następnie bezpośrednio transportowany do Czech lub Słowacji. Natomiast na terenie naszego kraju faktury zakupu i sprzedaży wystawiane poprzez kolejne podmioty gospodarcze umożliwiły tym firmom obniżenie podatku VAT, a w przydatku ostatniego podmiotu, który sprzedawał towar za granicę – bezpodstawny zwrot podatku VAT.
Skarb Państwa narażony na stratę ponad 14 milionów złotych
Wstępne ustalenia dokonane w toku postępowania wskazują, że w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT na kwotę ponad 14 milionów złotych.
W trakcie prowadzonego śledztwa zabezpieczono mające istotne znaczenie dla prowadzonego postępowania dowody tj. różnego rodzaju dokumentację oraz nośniki elektroniczne.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Dział Prasowy
Prokuratur Krajowa
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 14:49 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:22 administrator gov.pl