Zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w jednym z lubelskich szpitali
27.04.2018
Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące udzielania i wręczania korzyści majątkowych w związku z postępowaniem przetargowym w jednym z lubelskich szpitali.
W toku tego postępowania na polecenie prokuratora zatrzymano dwie osoby: Jadwigę P.-K. i Piotra K.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Lublinie prokurator ogłosił im zarzuty.
Ustawiony przetarg o wartości 820 tysięcy złotych
Jadwiga P.-K. podejrzana jest o wejście w porozumienie z podejrzanym Piotrem K. – członkiem komisji przetargowej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na urządzenia medyczne. Miało to na celu umożliwienie spółce, w której Jadwiga P.-K. pełniła funkcję dyrektora, wygranie przetargu o wartości około 820 tysięcy złotych. W ten sposób podejrzana działała w celu osiągniecia korzyści majątkowej przez jej firmę, w postaci wygrania postępowania przetargowego i sprzedaży sprzętu medycznego. Działała ona również na szkodę instytucji, na rzecz której przetarg był organizowany, poprzez ograniczenie kręgu podmiotów biorących w nim udział oraz możliwości uzyskania przez szpital najkorzystniejszej oferty. Do popełnienia tego przestępstwa doszło od lutego 2017 roku do września 2017 roku w Lublinie i w Warszawie.
Zarzut wejścia w porozumienie z Jadwigą P.-K. w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na urządzenia medyczne usłyszał także członek komisji przetargowej – Piotr K.
Prokurator zarzucił podejrzanym popełnienie przestępstwa z art. 305 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Doszło do wręczenia korzyści majątkowej i osobistej
Jadwiga P.-K. podejrzana jest także o udzielenie Piotrowi K. korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 830 złotych, stanowiących opłatę za jego udział w spotkaniu naukowym, a także korzyści osobistej w postaci udostępnienia mu należącego do niej domu. Do ich wręczenia doszło w okresie od lutego 2017 roku do września 2017 roku w Lublinie i w Warszawie, w związku z postępowaniem o zamówienie publiczne. Zostały one wręczone w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie postępowania przetargowego oraz zapewnienie firmie reprezentowanej przez Jadwigę P.-K. przychylności w zakresie przyszłych przygotowań SIWZ w sposób dający jej firmie uprzywilejowaną pozycję w postępowaniach przetargowych i ich pozytywne rozstrzygnięcie na korzyść tej firmy.
Zarzut przyjęcia tych korzyści usłyszał także Piotr K.
Prokurator zarzucił Jadwidze P.-K. popełnienie przestępstwa z art. 229 par. 1 kodeksu karnego, a Piotrowi K. z art. 228 par. 1 kodeksu karnego. Przestępstwa te zagrożone są karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Prokurator zastosował środki zapobiegawcze
Przesłuchani w charakterze podejrzanych Jadwiga P.-K. i Piotr K. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia.
Wobec obojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach po 50 tysięcy złotych. Dodatkowo Jadwiga P.-K. ma zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne na czas trwania postępowania, a Piotr K. ma zakaz udziału w czynnościach związanych z zasiadaniem w komisjach przetargowych na czas trwania postępowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.08.2021 09:37 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:38 administrator gov.pl