Zarzuty w związku z korupcją osób zatrudnionych w podmiotach z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
07.02.2019
5 lutego 2019 roku na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przestępstw o charakterze korupcyjnym.
Wśród zatrzymanych są Piotr M. i Krzysztofowi M., dwaj właściciele jednej z dolnośląskich spółek zajmujących się projektowaniem i produkcją urządzeń oraz systemów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu oraz Robert Z. i Paweł M., dwaj nadsztygarzy zatrudnieni w podmiotach z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
Korzyści majątkowe w zamian za preferowanie spółki
Zatrzymani po doprowadzeniu do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym obejmujące okres od 2014 do 2016 roku.
Piotrowi M. i Krzysztof M. prokurator ogłosił dwa zarzuty dotyczące kilkukrotnego złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 150.000,00 złotych i wręczenia Robertowi Z. co najmniej dwukrotnie korzyści majątkowej w łącznej kwocie nie mniejszej niż 65.000,00 złotych oraz wręczenia Pawłowi M. kilkukrotnie korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 4.000,00 złotych. Podejrzani dopuścili się tych czynów w zamian za nadużycie uprawnień oraz czyn nieuczciwej konkurencji polegające na preferowaniu ich spółki w prowadzonych procedurach zakupu, jak też zapewnienia podjęcia innych działań gwarantujących ich firmie wygranie organizowanych przez KGHM przetargów, a także zapewnienia współpracy z pominięciem innych kontrahentów.
Łapówki w kwocie 65 tysięcy złotych
Robert Z. i Paweł M. usłyszeli natomiast zarzuty odpowiednio przyjęcia kilkukrotnie obietnicy korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 150.000,00 złotych i przyjęcia co najmniej dwukrotnie korzyści majątkowej w łącznej kwocie nie mniejszej niż 65.000,00 złotych oraz kilkukrotnie przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 4.000,00 złotych. Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawcy uczynili sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.
Środki zapobiegawcze
Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 30 tysięcy do 100 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu kontaktowania się z osobami wskazanymi w postanowieniu.
Za zarzucane przestępstwa Robertowi Z. i Pawłowi M. grozi kara pozbawienia wolności do lat 12, a Piotrowi M. i Krzysztof M. do lat 8.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 12:57 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:50 administrator gov.pl