W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty w związku z przetargiem na zakup spadochronów desantowych o wartości 2 mln zł w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie

03.12.2021

2 grudnia 2021 r. w Wydziale do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie ogłoszono zarzuty dwóm osobom – mjr. Piotrowi M. i gen. dyw. rez. Piotrowi P. - w sprawie zaistniałego w 2019 r. przekroczenia uprawnień w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na zakup i dostawę spadochronów desantowych Grupy A o wartości 2 mln zł.

grafika przedstawiająca młotek sędziowski na tle paragrafu i wagi sprawiedliwości

Śledztwo dotyczy nieprawidłowości po stronie osób funkcyjnych Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie i Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie i ich działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez prywatną spółkę z o.o. z siedzibą w Legionowie.

Postępowanie pozostaje w nadzorze Departamentu do Spraw Wojskowych  Prokuratury Krajowej. 

Zmowa przetargowa

Generał dywizji rezerwy Piotr P., ówczesny wiceprezes spółki z o.o. z Legionowa, usłyszał zarzuty wejścia w porozumienie z osobą funkcyjną z Wydziału Szkolenia Spadochronowego w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, mające na celu wyłonienie tej spółki jako wykonawcy zamówienia. Jak ustalono, w ramach porozumienia, za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, podjęte zostały działania polegające na dostosowaniu wymogów przy sporządzaniu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówień do warunków, które spełniła spółka z siedzibą w Legionowie.

Nierzetelny certyfikat

Zarzuty przeciwko gen. dyw. rez. Piotrowi P. obejmują również złożenie w październiku 2019 r., w ramach zamówienia publicznego na spadochrony desantowe, nierzetelnych dokumentów, mających istotne znacznie dla uzyskania zamówienia. Były to certyfikat i deklaracja projektu oraz możliwości technicznych poświadczające przeprowadzenie badań spadochronów i posiadanie certyfikatów na oferowany sprzęt, w sytuacji gdy badań takich nie przeprowadzono, a spółka w rzeczywistości nie posiadała certyfikatów dla sprzętu oferowanego w przetargu.

Niewłaściwy tryb przetargowy

Ponadto, prokurator zarzucił mjr. Piotrowi M . z Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie, jako szefowi Sekcji Inżynieryjno-Lotniczej w Zespole Zabezpieczenia Logistycznego przekroczenie uprawnień polegające na sporządzeniu wniosku o wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup spadochronów desantowych dla Wojsk Specjalnych jako sprzętu klasycznego (cywilnego) zamiast wojskowego. Takie działanie doprowadziło do zainicjowania procedury sprzecznej z Prawem zamówień publicznych, ponieważ wykluczało możliwość wyeliminowania podmiotów niewiarygodnych lub niedających gwarancji zrealizowania umowy.

Za zarzucane czyny gen. dyw. rez. Piotrowi P. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a mjr. Piotrowi M. kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Krajowa

Dział Prasowy

{"register":{"columns":[]}}