Zarzuty w związku z ustawieniem przetargu publicznego
19.07.2024
Prokuratorzy z zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej przedstawili dwóm osobom zarzuty korupcyjne związane z ustawieniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Łączna wartość zamówienia to ponad 18 milionów złotych.
Zarzuty usłyszeli Rafał O. (przedstawiciel prywatnej firmy startującej w przetargu) oraz urzędnik Miasta Świnoujścia organizujący przetarg (Łukasz Sz.).
Z materiału dowodowego (w tym z zabezpieczonej korespondencji) wynika, że to przedstawiciel prywatnej firmy (Rafał O.) opracowywał specyfikację warunków zamówienia publicznego, która następnie została wykorzystana przy organizacji przetargu. Nadto to Rafał O. sporządzał projekty odpowiedzi kierowane następnie przez Urząd Miasta do innych firm startujących w przetargu. Ustalono ponadto, iż urzędnik Łukasz Sz. bezprawnie przekazywał Rafałowi O. informacje o przebiegu postępowania przetargowego, w tym o wysokości ofert złożonych przez inne firmy.
W zamian za powyższą „pomoc” Rafał O. wręczał urzędnikowi Łukaszowi Sz. korzyści majątkowe, m.in. w postaci telefonu iPhone, wina i telewizora.
Urzędnik Miasta Świnoujścia Łukasz Sz. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dniu 20 czerwca 2024 roku. Prokurator przedstawił mu zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych za zachowanie stanowiące naruszenie prawa (art. 228 § 1 i 3 kk) oraz zastosował wobec podejrzanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zawieszenia w czynnościach służbowych pracownika Urzędu Miasta Świnoujście.
Rafał O. został natomiast zatrzymany w dniu 10 lipca 2024 roku. Prokurator przedstawił mu zarzuty wręczania korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcje publiczne w zamian za naruszenie przepisów prawa (art. 229 § 1 i 3 kk) oraz zakłócania przebiegu przetargu publicznego (art. 305 § 2 i 3 kk). Ostatecznie wobec Rafała O. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zawieszenia w czynnościach służbowych.
Czynności realizowane były w ramach wielowątkowego śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym. W sprawie zarzuty łącznie usłyszało 9 osób.
Prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej