Zarzuty za przemyt 300 ton tytoniu i oszustwa podatkowe na kwotę 144 milionów złotych
16.03.2017
Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona między innymi na terenie powiatu iławskiego od maja 2015 do czerwca 2016 roku. Jej członkowie trudnili się przemytem suszu tytoniowego do Polski. W kraju towar był sprzedawany.
Czynności z podejrzanymi
W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy sprowadzili do Polski około 300 ton suszu tytoniowego. Należny Skarbowi Państwa podatek akcyzowy w kwocie ponad 144 milionów złotych nie został przez sprawców zapłacony.
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na polecenie prokuratora czynności realizowali funkcjonariusze olsztyńskiego CBŚP wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.
Podczas zatrzymania zabezpieczono również majątek należący do zatrzymanych – pieniądze i luksusowe samochody o wartości przekraczającej 200 tysięcy złotych.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią, prania brudnych pieniędzy i licznych przestępstw skarbowych.
Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozory Policji i zakazy opuszczania kraju.
Zlikwidowana krajalnia tytoniu
Jest to kontynuacja sprawy z czerwca 2015 roku. Wówczas policjanci olsztyńskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy Izby Celnej i Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu. Wtedy zabezpieczono 50 ton suszu tytoniowego i maszynę służącą do jego produkcji.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:43 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:27 administrator gov.pl