Zarzuty za przemyt papierosów i alkoholu z Ukrainy do Polski
27.03.2017
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.
Grupa działała od marca 2015 roku do końca grudnia 2016 roku we Włodawie, Lublinie, Warszawie i innych miejscowościach na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego oraz kraju. Jej członkowie zajmowali się między innymi popełnianiem przestępstw skarbowych, w tym związanych z wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych oraz spirytusowych pochodzących z przemytu. Podrabiali oni również dokumenty, m.in. dowody osobiste i paszporty.
Państwo straciło wiele milionów złotych
W toku śledztwa ustalono, że członkowie międzynarodowej grupy przestępczej, w skład której wchodziły także osoby narodowości ukraińskiej, przemycili z Ukrainy do Polski co najmniej 515 tysięcy paczek papierosów o rynkowej wartości 6 milionów 706 tysięcy 172 złotych.
Uszczuplenia należności celnych z tego tytułu wyniosły 440 tysięcy 115 złotych, z tytułu podatku akcyzowego wyniosły 8 milionów 426 tysięcy 322 złote oraz z tytułu podatku VAT wyniosły 2 miliony 215 tysięcy 22 złote.
Nie ujawniając okoliczności transakcji nabycia papierosów członkowie grupy uchylali się od ich opodatkowania. W wyniku tych działań spowodowali oni uszczuplenie należności publicznoprawnych w łącznej kwocie co najmniej 11 milionów 81 tysięcy 459 złotych.
Zatrzymano osiem osób
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie ośmiu osób.
Wraz z zatrzymaniami dokonano przeszukania 12 miejsc zajmowanych przez zatrzymanych. W wyniku tych działań ujawniono i zabezpieczono między innymi wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy, mienie ruchome, środki łączności oraz towary znanych marek z podrobionymi znakami towarowymi. Ujawniono także prawie 3,5 grama marihuany, ponad 10 kilogramów liści tytoniu i prawie 5 kilogramów krajanki tytoniowej. Zabezpieczone zostały także dokumenty legalizacyjne pojazdów oraz dowody rejestracyjne i dowody osobiste figurujące jako utracone. Ponadto zabezpieczono mienie pochodzące z kradzieży w postaci roweru, lawety i agregatu prądotwórczego o łącznej wartości 50 tysięcy złotych. W miejscach zajmowanych przez zatrzymanych znajdowały się ponadto dwa pojazdy rozmontowane na części z wyciętymi tabliczkami znamionowymi, a także elementy samochodowe z nieustalonego pojazdu.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczuplenia należności publicznoprawnych w związku z nabywaniem wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych w postaci papierosów, a także prania brudnych pieniędzy.
Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostały czterech podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 2 do 5 tysięcy złotych i zakazu opuszczania kraju.
Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zostało powierzone do prowadzenia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Chełmie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:56 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:26 administrator gov.pl