W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty za wyłudzenie prawie 15 milionów złotych VAT i pranie brudnych pieniędzy

09.06.2017

Prokuratura Okręgowa w Legnicy prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się popełnianiem przestępstw podatkowych realizowanych w mechanizmie tzw. karuzeli podatkowych. Na jej czele stali: Zbigniew P. oraz Robert J. – uznawany za nieformalnego przywódcę jednej z grup kibiców klubu piłkarskiego Cracovia Kraków.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się przestępstw podatkowych realizowanych w mechanizmie tzw. karuzeli podatkowych przy obrocie oponami samochodowymi, urządzeniami wyposażenia warsztatów samochodowych i usług obejmujących działanie i funkcjonowanie warsztatów samochodowych. Podmioty gospodarcze prowadzone przez członków grupy dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem tych towarów. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach czy świadczenia usług nie dochodziło. W niektórych przypadkach następował obrót towarem i usługami pomiędzy poszczególnymi firmami – elementami karuzeli, z rzekomym wykorzystaniem firm wewnątrzwspólnotowych.

Łączna kwota strat z tytułu wyłudzenia podatku VAT przekracza 14 milionów 500 tysięcy złotych.

Członkowie grupy doprowadzili także do niekorzystnego rozrządzenia mieniem przez jedną z najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją opon samochodowych. Podczas realizacji programu lojalnościowego firma ta straciła około 1 milion 500 tysięcy złotych. Zorganizowany przez nią program polegał na wspieraniu sprzedaży opon ciężarowych do użytkowników końcowych. Program rozliczany był na podstawie faktur uzyskanych od dystrybutorów. W programie rejestrowali się użytkownicy i otrzymywali karty przedpłacone. Członkowie grupy wykorzystali mechanizm rozliczeń wprowadzony przez producenta opon. Przy wykorzystaniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych stworzyli oni pozorowaną sprzedaż opon, wyłudzając pieniądze od producenta.

Środki finansowe pochodzące z popełnianych przestępstw sprawcy transferowali do powiązanych podmiotów za pośrednictwem rachunków bankowych. Część pieniędzy podejmowali oni w gotówce. Działania te były podejmowane w celu ukrycia środków finansowych lub dalszego ich wykorzystania w przestępczym procederze. 

Co zarzuca się podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie dwóch osób kierujących grupą przestępczą – Zbigniewa P. i Roberta J. oraz dwóch jej członków – Aleksandra B. i Grzegorza K. Na polecenie prokuratora czynności zostały zrealizowane w dniach 6 i 7 czerwca 2017 roku przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd we Wrocławiu.

U zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono na poczet przyszłych kar i roszczeń mienie w postaci: gotówki w kwocie 144 tysięcy złotych, dwóch samochodów osobowych  o wartości 260 tysięcy złotych, biżuterii o wartości 30 tysięcy złotych, a także pięciu nieruchomości i udziałów w nieruchomościach o łącznej wartości 9 milionów złotych.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Legnicy prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub założenia i  kierowania tą grupą, a także  poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Wczoraj (8 czerwca 2017 roku) prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych, z którymi wykonano już czynności procesowe – Aleksandra B., Zbigniewa P. oraz Roberta J. Decyzja w zakresie środków zapobiegawczych wobec czwartego z podejrzanych – Grzegorza K., zostanie podjęta po wykonaniu czynności procesowych z jego udziałem.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:18 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:22 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}