W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek na międzynarodowej konferencji naukowej „Miejsce zdarzenia”

28.04.2017

26 i 27 kwietnia 2017 r. odbyła się piąta edycja międzynarodowej konferencji naukowej „Miejsce zdarzenia” organizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Konferencja odbyła się w Gdańsku podczas Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa „EUROPOLTECH”.

Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek był jednym z prelegentów konferencji w ramach sesji IV – Prokurator jako lider zespołu oględzinowego – regulacje prawne w Polsce i na świecie. Tematem wystąpienia prokuratora Marka Pasionka była rola prokuratora na miejscu przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz informacji na temat obowiązujących procedur regulujących postępowanie zespołów oględzinowych w Polsce i w innych państwach. Uczestnicy konferencji analizowali podstawowe zasady identyfikacji ofiar zamachów terrorystycznych i katastrof w opracowanych przez Interpol wytycznych DVI (Disaster Victim Identification). Procedury te funkcjonują w przestrzeni prawnej na całym świecie. Ujednolicenie wzorców postępowań jest szczególnie ważne w przypadku zdarzeń, gdzie ofiarami są obywatele różnych państw, a rzetelna i skuteczna identyfikacja ofiar wymaga współpracy i współdziałania służb o różnych kompetencjach. Wiedza oraz doświadczenie zagranicznych ekspertów z zakresu DVI, którzy wzięli udział w konferencji, mogą zostać wykorzystane do stworzenia polskiej, wyspecjalizowanej grupy identyfikującej ofiary zdarzeń masowych, skupiającej przedstawicieli różnych służb i specjalności.

Podczas pierwszego dnia zostały przedstawione i omówione funkcjonujące na poziomie międzynarodowym wytyczne dotyczące identyfikacji ofiar katastrof, które posłużą wymianie doświadczeń między przedstawicielami różnych służb z całego świata, m.in. zagranicznych grup DVI oraz Interpolu. Planowane sesje tematyczne obejmowały identyfikację ofiar katastrof w standardzie DVI oraz wykorzystanie metod genetycznych nowej generacji. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, został również zorganizowany pokaz oględzin miejsca zdarzenia.

Dzień drugi został poświęcony wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie oraz  możliwości ich implementacji w polskich warunkach.

 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:26 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}