W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymani za nielegalny hazard oraz pranie brudnych pieniędzy

25.06.2021

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu śledztwa dotyczącego działalności w latach 2018-2021 r. zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z urządzaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy w dniach 22 i 23 czerwca 2021 r. na polecenie prokuratury funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu zatrzymali 37 osób biorących udział w przestępczym procederze.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Wobec pięciu podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd wnioski prokuratora uwzględnił. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych o łącznej wartości przekraczającej 1 milion 800 tysięcy złotych, dozorów Policji połączonych z zakazem opuszczania przez podejrzanych kraju, zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania.

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, iż członkowie zorganizowanej grupy przestępczej organizowali nielegalne gry hazardowe oraz podejmowali czynności polegające na udaremnieniu i utrudnieniu organom skarbowym oraz organom ścigania stwierdzenie źródła pochodzenia nielegalnie uzyskanych korzyści finansowych. Nielegalnie uzyskiwany dochód przeznaczany był na zakup nieruchomości oraz ruchomości za pośrednictwem zaufanych osób (często członków rodziny i przyjaciół), a także z wykorzystaniem szeregu podmiotów gospodarczych, nad którymi sprawcy sprawowali kontrolę. Uzyskiwane z nielegalnej działalności środki finansowe lokowane były także na specjalnie zakładanych do takich celów kontach bankowych, prowadzonych przez banki mające swoje siedziby poza granicami kraju. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wypłacali z założonych kont środki pieniężne w gotówce, które następnie przeznaczali, między innymi, na udzielenie pożyczek pod zastaw hipoteczny. Z prowadzenia nielegalnego hazardu sprawcy osiągnęli korzyść majątkową w kwocie przekraczającej 50 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Dotychczas zarzuty w śledztwie usłyszało 39 osób.

Podejrzanym grożą kary do lat 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:49 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
10.08.2021 10:49 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}