Zatrzymania , zarzuty i areszty dla członków zorganizowanej grupy sutenerów
12.03.2020
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze zarządów Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim oraz we Wrocławiu zatrzymali 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. W toku realizowanych czynności zabezpieczono bogaty materiał dowodowy, a także mienie w postaci pieniędzy w kwocie 100 tysięcy złotych, biżuterii oraz samochodów. Funkcjonariusze ujawnili także w jednym z mieszkań w Poznaniu około 2 kg marihuany.
Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił szereg zarzutów, w tym brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Czterech z podejrzanych, w tym kierujący grupą, zostało tymczasowo aresztowanych. Podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Ustalenia śledztwa
Śledztwo dotyczy udziału szeregu osób w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Grupa działała w latach 2018 – 2020 na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Członkowie grupy zorganizowali sieć ponad 30 agencji towarzyskich działających pod pozorem salonów masażu, które funkcjonowały w oparciu o usługi typu „call center”.
W agencjach, funkcjonujących w wynajmowanych mieszkaniach, mogło „pracować” nawet 100 kobiet. Werbunkiem miał się zajmować, podejrzany o kierowanie grupą, 34-letni mężczyzna o pseudonimie „Norbert”. Kobietom poszukującym w internecie zatrudnienia, członkowie grupy oferowali pracę masażystek. Jednocześnie nie informowali zainteresowanych, czym dokładnie będą się zajmowały. Część kobiet rezygnowała, gdy dowiedziały się w jakim charakterze mają „pracować”. Z ustaleń śledztwa wynika, że pozostałe osoby zatrzymane zajmowały się umawianiem zleceń oraz ochroną „biznesu”. Przestępcze korzyści uzyskane z uprawiania prostytucji to co najmniej 1 milion 440 tysięcy zł
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się czerpaniem korzyści z uprawniania prostytucji przez szereg osób oraz uczynienia sobie z tego stałego źródła dochodu (art. 258 par. 1 kk i art. 204 par. 2 kk w zw. z art. 65 par 1 kk). Robert D. usłyszał zarzut kierowania grupą (art. 258 par. 3 kk) oraz prania brudnych pieniędzy wspólnie z jednym z podejrzanych (art. 299 par. 1 kk). W związku z zabezpieczeniem środków odurzających, jeden z podejrzanych usłyszał dodatkowo zarzut posiadania narkotyków (art. 62 ust 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani). Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora, czterech podejrzanych, w tym kierujący grupą, zostało przez Sąd tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (9)
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:45 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:05 administrator gov.pl