Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa o charakterze kryminalnym i przestępstwa narkotykowe
25.10.2018
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw o charakterze kryminalnym i przestępstw narkotykowych.
Działania podjęte przez prokuratorów i funkcjonariuszy Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji pozwoliły ustalić osoby, które w latach 2008 – 2015 działały w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonały na terenie całej Polski szeregu przestępstw gospodarczych, włamań, kradzieży, rozboju, a także przestępstw narkotykowych.
Usłyszeli 80 zarzutów
W trakcie przeprowadzonych działań policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób, natomiast łącznie 12 usłyszało 80 prokuratorskich zarzutów.
10 osobom prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczą popełnienia rozboju, kradzieży rozbójniczej, licznych włamań, wyłudzeń kredytów, oszustw oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz środków psychotropowych.
Szkoda w wysokości 3 milionów złotych
Łączna szkoda, która powstała w wyniku przestępczego działania grupy to kwota około 3 milionów złotych.
W toku realizowanych czynności zabezpieczono także około 1000 sztuk wyrobów jubilerskich oraz wiele innych przedmiotów, który pochodzenie jest aktualnie ustalane przez prowadzących postępowanie.
Ustalenia śledztwa
Ustalenia dokonane w toku postępowania wskazują, że członkowie grupy dokonali szeregu włamań do domów jednorodzinnych na terenie całej Polski. Łupem podejrzanych padła głównie złota biżuteria, ale także pieniądze i samochody.
Podejrzani obserwowali nieruchomości, a także ich właścicieli, a następnie po upewnieniu się, że lokatorów nie ma w środku, dokonywali kradzieży. Skradzione kosztowności oraz pojazdy sprzedawano paserom.
Oszustwa na łączną kwotę ponad półtora miliona złotych
Ponadto w 2015 roku, członkowie grupy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości niemiecką firmę, od której wyłudzili towary spożywcze.
Dopuszczali się również oszustw przy wypożyczaniu samochodów. Podejrzani, w trakcie podpisywania umów najmu pojazdów, posługiwali się fałszywymi danymi, a następnie sprzedawali wypożyczone samochody. Wartość każdego pojazdu wynosiła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łącznie członkowie grupy są podejrzani o oszustwa na kwotę ponad półtora miliona złotych.
Mogli wprowadzić na rynek ponad 40 kilogramów narkotyków
Z ustaleń śledztwa wynika także, że grupa mogła wprowadzić na rynek ponad 40 kilogramów narkotyków, w tym między innymi kokainę, amfetaminę, marihuanę oraz haszysz. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, narkotyki były głównie rozprowadzane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Czarnorynkowa wartość wszystkich sprzedanych środków odurzających i substancji psychotropowych mogła wynieść około 2 milionów złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 09:53 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:04 administrator gov.pl