W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami

30.10.2020

27 października 2020 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, funkcjonariusze CBA z delegatury w Katowicach zatrzymali na terenie Mazowsza 3 osoby prowadzące działalność gospodarczą i uwikłane w proceder wyłudzania podatku VAT w związku z obrotem paliwami. Dokonano także przeszukań zajmowanych przez nich pomieszczeń.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zarzuty popełnienia przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw skarbowych. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych.

Ustalenia śledztwa

Śledztwem objęta jest działalność, w okresie od stycznia do października 2016 roku, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Pradze na terenie Republiki Czeskiej, która we wrześniu 2016 roku otworzyła oddział w Polsce.

Przedmiotem działalności spółki był handel paliwami ciekłymi. Posiadała ona koncesję na taki obrót w Polsce oraz z zagranicą na okres od 24 lipca 2015 roku do 31 grudnia 2030 roku, udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółka nabywała paliwa ciekłe od kontrahentów z Litwy i Niemiec, a następnie sprzedawała je odbiorcom w Polsce. Z aplikacji VIES wynika, że przedmiotowa spółka zadeklarowała na terenie Republiki Czeskiej transakcje trójstronne do trzech ustalonych polskich podmiotów.

W toku śledztwa ustalono, iż transakcje dotyczące paliw miały co prawda miejsce na terenie Polski, ale towar w rzeczywistości był dostarczany do innych podmiotów, niż te wskazane w deklaracjach podatkowych i transportowych.

Natomiast wskazane w deklaracjach podmioty były spółkami utworzonymi dla pozoru, ich siedziby mieściły się w tzw. „wirtualnych biurach”, a funkcje prezesów zarządu pełniły osoby przypadkowe, nakłonione do tego za odpowiednim wynagrodzeniem. Wystawiali oni w imieniu spółek „puste faktury” na rzekomy obrót paliwami, które później były podstawą wyłudzenia podatku VAT. Aktualnie wyliczone w toku postępowań podatkowych uszczuplenie w podatku to kwota przekraczająca 10 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 12:53 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:52 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}