Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami VAT – owskimi
29.10.2020
27 października 2020 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatury w Poznaniu zatrzymali 5 osób w związku ze śledztwem dotyczącym fakturowego obrotu towarami spożywczymi przez kilkadziesiąt powiązanych osobowo oraz kapitałowo podmiotów gospodarczych oraz wykorzystywania przez te podmioty nierzetelnych faktur VAT w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, wystawienie nierzetelnych faktur VAT, posługiwanie się takimi fakturami w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa, a także przestępstwo prania brudnych pieniędzy.
Wobec wszystkich podejrzanych prokurator skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara 15 lat pozbawienia wolności.
Sposób działania grupy
Jak wynika z ustaleń śledztwa przestępczy proceder obejmował okres od 2012 do 2016 roku i doprowadził Skarb Państwa – z tytułu wyłudzenia podatku VAT – do wielomilionowych strat, sięgających kwoty 30 milionów złotych.
Podmioty zaangażowane w przestępczy proceder, zidentyfikowane w ramach prowadzonego postępowania, celem odsunięcia podejrzeń organów ścigania od prowadzonej działalności przestępczej, wykonywały – w ograniczonym zakresie – rzeczywistą działalność gospodarczą, która była nieuzasadniona ekonomicznie.
Dla zachowania pozorów legalnej działalności przedstawiciele tych podmiotów nabywali, w niewielkim zakresie, towary od firm faktycznie zajmujących się ich dystrybucją, by w przeważającej części prowadzić pozorny handel, w który zaangażowane były powiązane ze sobą firmy, w tym z kapitałem zagranicznym, które obracały towarem głównie między sobą lub sprzedawały go na rzecz podmiotów polskich, ponownie wprowadzających towar do obiegu karuzelowego.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 12:54 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:53 administrator gov.pl