W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem papierosami

03.08.2018

Prokuratura Regionalna w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone przez gdański Zarząd CBŚP dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem papierosami.

Ustalenia śledztwa doprowadziły do zatrzymania na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku pięciu osób uczestniczących w procederze. Są to mieszkańcy Trójmiasta i okolic. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 milionów złotych.

Zabezpieczono mienie sprawców na kwotę ponad 250 tysięcy euro

W toku przeszukania, u jednego z zatrzymanych policjanci ujawnili pieniądze w wysokości ponad 250 tysięcy euro. Środki te zostały zabezpieczone na poczet grożących mu kar.

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe, w stosunku do jednego z podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych czterech podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Mechanizm działania grupy

Z ustaleń procesowych wynika, że grupę tworzyli m.in. obywatele z Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch. Mechanizm działania polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego, za pomocą utworzonych w tym celu podmiotów gospodarczych, które pozorowały działalność handlową, uwiarygadniając w ten sposób realizowane transakcje i przemieszczenia tranzytowe towarów z faktycznym pominięciem uiszczenia należnych podatków.

Korumpowali urzędników celnych

Z zebranych informacji wynika także, że członkowie grupy dopuszczali się korumpowania urzędników celnych w kilku krajach Unii Europejskiej. Celem było uzyskiwanie urzędowych potwierdzeń fikcyjnych wyjazdów transportów papierosów poza obszar Unii Europejskiej. W rzeczywistości towar nigdy nie opuszczał tych granic i był wprowadzany do obrotu na terenie UE bez uiszczenia należności podatkowych.

Międzynarodowe działania służb wymiaru sprawiedliwości

W wyniku współpracy służb wymiaru sprawiedliwości kilku Państw, w 2015 r. na terenie Włoch zatrzymano kilka transportów zabezpieczając łącznie 39 milionów sztuk nielegalnych papierosów, których wprowadzenie na rynek naraziłoby budżet Unii na uszczuplenia z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego, podatku VAT i cła w łącznej wysokości 41 milionów złotych.

Przedmiotowe śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 14:31 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}