Zatrzymania i areszty w śledztwie dotyczącym produkcji, przemytu oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających.
13.12.2019
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie brali udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.
Ustalenia śledztwa
W toku śledztwa ustalono, iż grupa mogła działać od maja 2016 roku. W tym czasie wprowadziła na rynek ogromne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Ich terenem działania była Warszawa i jej okolice. Członkowie grupy mogli oferować swoim odbiorcom niemal pełen asortyment narkotyków. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że z Holandii przemycano za pośrednictwem zaufanych kurierów marihuanę i płynną amfetaminę, którą na miejscu wytrącano i w sproszkowanej formie wprowadzano do obrotu.
Dotychczasowe działania
W czerwcu 2019 r. zatrzymano 9 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym kierującego grupą 34 letniego Krzysztofa B. ps. „Trapez”. Wówczas zlikwidowano magazyn narkotyków, w którym członkowie grupy przechowywali środki odurzające. W magazynie oraz w miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono ponad 30 kg różnego rodzaju narkotyków. Następnie w listopadzie 2019 r. na przejściu granicznym w Świecku podczas przemytu środków odurzających z Holandii zatrzymano kolejne 4 osoby. Miały one dostarczyć narkotyki klientom z Warszawy. Kolejną realizację w przedmiotowej sprawie przeprowadzono na początku grudnia 2019 r. W jej trakcie zatrzymano 10 osób.
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji narkotyków oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodów. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, art. 55 ust. 1 oraz art. 56 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Na mieniu podejrzanych, na poczet grożących im kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 400 tysięcy zł.
Środki zapobiegawcze
Aktualnie w sprawie status podejrzanego posiadają 22 osoby. Wobec 12 z nich, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostałych podejrzanych prokurator objął środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:19 Kolasiński Piotr
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:10 administrator gov.pl