Zatrzymania i zarzuty w sprawie działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia
07.11.2018
Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi postępowania w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.
Sprawcy spowodowali szkodę w wysokości 13 milionów złotych
W toku postępowania prokuratorzy Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalili, że doszło do licznych nieprawidłowości przy realizacji w latach 2010-2018 zamówień publicznych na rzecz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w ramach projektu realizowanego -trenażera broni strzeleckiej „Śnieżnik”.
Prokuratorzy ustalili, że sprawcy stworzyli system, w ramach którego dostarczano do WITU podzespoły elektroniczne urządzenia „Śnieżnik”, po znacznie zawyżonych cenach. Proceder polegał na nabywaniu części elektronicznych, a następnie przy wykorzystaniu stworzonego łańcucha firm (w tym, co najmniej dwóch utworzonych wyłącznie w tym celu), które były kolejnymi nabywcami podzespołów i tym samym, w sposób sztuczny zawyżali jego wartość. Ostatnia z firm uczestnicząca w łańcuchu, stawała do przetargu organizowanego przez WITU i przetarg ten jako jedyny oferent wygrywała.
Prokuratorzy ustalili, że na skutek tych działań WITU został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok 13 milionów złotych.
Zatrzymano cztery osoby
Na polecenie prokuratorów Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymano cztery osoby, w tym ppłk Sławomira S. zajmującego stanowisko Kierownika jednego z Zakładów WITU. Wśród zatrzymanych jest również żona podpułkownika Izabela C.-S. prowadząca działalność gospodarczą i uczestnicząca we wskazanym wyżej łańcuchu dostaw. Dwie pozostałe zatrzymane osoby czyli Robert K. oraz Oksana R. również prowadziły działalność gospodarczą i uczestniczyły w łańcuchu dostaw do WITU. Zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej z artykułu 231 par. 2 kodeksu karnego. Podejrzanym zarzucano również dokonanie oszustwa co do mienia znacznej wartości w wysokości 13 milionów złotych na szkodę WITU.
Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi, prokuratorzy podejmą decyzję co do stosowania ewentualnych środków zapobiegawczych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 10:42 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:02 administrator gov.pl