W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzenia milionowych dotacji z tytułu prowadzenia zorganizowanej produkcji rolnej

25.03.2022

Na polecenie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 22 marca 2022 roku zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym m.in. wyłudzeń środków finansowych pochodzących z dotacji Unii Europejskiej. Jak ustalono, ich działalność doprowadziła do strat w kwocie ponad 82 milionów złotych. Uzyskane w ten sposób nienależne środki publiczne miały rzekomo stanowić pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów owoców i warzyw oraz prowadzonej w tym celu działalności administracyjnej.

banknoty

Wśród zatrzymanych są producenci płodów rolnych oraz współdziałający z nimi rzeczoznawca majątkowy, a także urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

Zarzuty oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach

Prokurator sześciu zatrzymanym – w tym 5 producentom i rzeczoznawcy – przedstawił zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz przedkładania nierzetelnej dokumentacji w celu uzyskania wsparcia finansowego. Z kolei urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Poznaniu oraz Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej.

 

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.

 

Ustalenia postępowania

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że producenci żywności oraz związany z nimi rzeczoznawca, działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem z tytułu uzyskania publicznych środków finansowych, które miały być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem rzekomej Grupy Producentów Owoców i Warzyw. W tym celu osoby te w latach 2007 – 2012  przedkładały w agendzie Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nierzetelne oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające nieprawdę w zakresie ich przynależności do tej samej grupy producentów rolnych oraz faktycznej wartości nabytych środków trwałych i gruntów. Powyższe działanie skutkowało uzyskaniem nienależnego świadczenia w 10 transzach w łącznej kwocie ponad 82 milionów złotych. Realizacja tego przestępczego procederu ułatwiona została przez zachowanie urzędników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Funkcjonariusze tych  jednostek administracyjnych poświadczyli bowiem nieprawdę w dokumentacji kontrolnej mającej uzasadniać wypłatę poszczególnych transzy dofinansowania oraz potwierdzającej wypełnienie warunków do uznania organizacji za grupę producentów owoców i warzyw.

 

Zabezpieczono nieruchomości podejrzanych

Celem zabezpieczenia wykonania środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody, prokuratura ustanowi hipotekę przymusową na nieruchomościach będących własnością podejrzanych.

 

Skuteczne działania prokuratury dotyczące wyłudzeń funduszy unijnych

W lipcu 2016 r. w Prokuraturze Krajowej wprowadzono nowy system monitorowania postępowań związanych z realizacją projektów ze środków europejskich. Zaowocowało to znacznym wzrostem rejestrowanych spraw dotyczących wyłudzeń unijnych funduszy. O ile w 2016 r. w całej Polsce zarejestrowano ich jedynie 71, to już w 2019 r. – 769. Łącznie w latach 2016-2021 zarejestrowano 2853 takie sprawy, w których oskarżono niemal 1500 osób oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 620 mln zł. Łączna kwota wyłudzonego mienia objętego tymi sprawami wyniosła 3,5 mld zł.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

{"register":{"columns":[]}}