Zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do Polski znacznej ilości towarów importowanych z Azji z pominięciem należności podatkowych
06.11.2019
Prokuratura Regionalna w Warszawie nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw karnych i karnych skarbowych. Polegały one na wprowadzaniu do Polski znacznej ilości towarów importowanych z Azji, z pominięciem należności podatkowych. Na polecenie prokuratora 29 października 2019 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Ostrołęce Zarządu w Radomiu zatrzymali 7 osób biorących udział w tej grupie.
Mechanizm działania
Członkowie grupy działali co najmniej od stycznia 2014 roku do lutego 2017 roku w Warszawie i innych miejscach na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego. Sprowadzali z Chin i innych krajów azjatyckich towary w postaci odzieży oraz obuwia, które były następnie sprzedawane na terenie Polski – głównie w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.
Z fikcyjnej dokumentacji, sporządzanej dla potrzeb ujawnionego procederu wynika, że sprowadzane towary miały być sprzedawane do Czech i Słowacji. Miało to na celu obniżenie należności podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług, w czym wykorzystywano pozorną działalność licznych podmiotów gospodarczych – w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które posiadały siedziby na terenie całej Polski.
Wśród zatrzymanych są osoby pełniące funkcje prezesów zarządów w spółkach związanych z grupą przestępczą, osoby zajmujące się ich księgowością, działalnością gospodarczą oraz sprawami majątkowymi.
Dotychczasowe uszczuplenia podatkowe wynikające z prawomocnych decyzji podatkowych oraz protokołów kontroli podatkowej przeprowadzonej w badanych podmiotach gospodarczych stanowią kwotę 25,6 mln zł.
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw oddziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz związanych z uszczupleniem podatku od towarów i usług poprzez podawanie nieprawdy w składanych deklaracjach VAT-7 i VAT-7K oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT. Są to czyny kwalifikowane z art.258 par. 1 i 3 kk, art.56 par. 1 kks, art.62 par. 2 kks oraz z art. 271 par. 1 i 3 kk. Zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10 oraz karami grzywny.
Środki zapobiegawcze
Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec 4 osób środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd w całości uwzględnił argumenty prokuratura i aresztował tych podejrzanych na 3 miesiące.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych
W sprawie nadal wykonywane są czynności procesowe służące ustaleniu i zatrzymaniu pozostałych osób, które miały związek z ujawnionymi przestępstwami.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 15:03 Kolasiński Piotr
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:15 administrator gov.pl