Zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dotacji na kwotę ponad 6 mln złotych
28.04.2022
25 kwietnia 2022 roku, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Kielcach, funkcjonariusze kieleckiej KWP zatrzymali sześć osób w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia dotacji w związku z rzekomą modernizacją stawów rybnych.
Zarzuty i środki
Zatrzymani to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego w wieku od 38 do 72 lat. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące m.in. wyłudzenia dotacji w kwocie 6,2 mln złotych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, posłużenia się dokumentami poświadczającymi nieprawdę, a jednemu z nich przedstawiono także zarzut nielegalnego posiadania broni.
Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 80 tyś. złotych i zakazu opuszczania kraju.
Zabezpieczenie na ponad 140 tyś. złotych
Podczas czynności zatrzymania podejrzanych, policjanci zabezpieczyli gotówkę, telefony, komputery, samochody, a nadto broń palną posiadaną nielegalnie przez 38-latka. Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości 140 tyś. złotych na poczet kar o charakterze majątkowym.
Ustalenia śledztwa
Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego do przestępczych działań doszło w latach 2014-2015, kiedy to dwaj właściciele stawów mieli przeprowadzać ich rzekomą modernizację. Do remontów w rzeczywistości nie doszło, a przedsiębiorcy którzy mieli je zrealizować fikcyjnie poświadczyli wykonanie prac na wystawionych przez siebie fakturach. Na podstawie tych poświadczających nieprawdę dokumentów doszło do wyłudzenia dotacji w wysokości 6,2 mln złotych z ARiMR Oddział w Kielcach.
Skuteczne działania prokuratury dotyczące wyłudzeń funduszy unijnych
W lipcu 2016 roku w Prokuraturze Krajowej wprowadzono nowy system monitorowania postępowań związanych z realizacją projektów ze środków europejskich. Zaowocowało to znacznym wzrostem rejestrowanych spraw dotyczących wyłudzeń unijnych funduszy. O ile w 2016 roku w całej Polsce zarejestrowano ich jedynie 71, to już w 2019 roku – 769. Łącznie w latach 2016-2021 zarejestrowano 2853 takie sprawy, w których oskarżono niemal 1500 osób oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 620 mln złotych. Łączna kwota wyłudzonego mienia objętego tymi sprawami wyniosła 3,5 mld złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa