Zatrzymanie byłego senatora RP VII kadencji w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej
11.04.2019
9 kwietnia 2019 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie funkcjonariusze CBA zatrzymali Eryka S., senatora RP VII kadencji w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przy wykorzystaniu nierzetelnej i poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej oraz zwrotu nienależnego podatku VAT.
Co zarzuca się byłemu senatorowi
Po doprowadzeniu Eryka S. do Prokuratury Regionalnej w Krakowie prokurator ogłosił mu zarzuty działania w okresie od 2013 roku do czerwca 2015 roku w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw, polegających m.in. na wyłudzeniu dotacji publicznej na realizację projektu pn. „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych” oraz wyłudzeniu zwrotu podatku VAT.
Zatrzymany usłyszał również zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie (PARP) na kwotę blisko 38 milionów złotych poprzez wprowadzenie w błąd przedstawicieli Agencji odnośnie spełnienia warunków uzasadniających udzielenie i wypłatę na rzecz ustalonej spółki dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
Ponadto podejrzanemu zarzuca się również powoływanie się na wpływy w PARP i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy dotyczącej uzyskania przez ustaloną spółkę dofinansowania na realizację projektu pn. „Energooszczędna i wysokowydajna linia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”.
Środki zapobiegawcze
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.
Ustalenia śledztwa
Śledztwo zostało wszczęte przez byłą Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie w czerwcu 2015 roku, w oparciu o zawiadomienie złożone przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach. W toku prowadzonych czynności ustalono, iż w latach 2013-2015 działała, założona przez Monikę M. i Tomasza Ż., zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się wyłudzaniem świadczeń publicznych, w tym dotacji unijnych i należności publicznoprawnych.
Członkowie grupy w oparciu o nierzetelną oraz poświadczającą nieprawdę dokumentację, dokonywali szeregu operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej w kwocie blisko 40 milionów złotych oraz zwrotu nienależnego podatku VAT w kwocie ponad 9 milionów złotych. Następnie „legalizowali” środki pieniężne pochodzące z przestępstwa, poprzez podejmowanie prób ukrycia ich przestępczego pochodzenia.
Dotychczasowe czynności śledztwa
W toku postępowania zarzuty dotyczące kierowania oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej uszłyszało 25 osób. Na obecnym etapie postępowania wobec podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:27 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:41 administrator gov.pl