Zatrzymanie rezydenta zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki działającego na terenie Hiszpanii
25.03.2019
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, nadzoruje od lutego 2017 roku, śledztwo w sprawie przemytu z zagranicy hurtowych ilości haszyszu.
Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejną osobę – 53-letniego Arkadiusza K., mieszkańca województwa lubuskiego, z zawodu mechanika samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna był jednym z rezydentów grupy, działającym na terytorium Hiszpanii. Zatrzymany usłyszał zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Przemycili prawie 4 tony narkotyków
W toku postępowania prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalił, że w latach 2013 – 2017, na terenie Europy działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przywozem, przewozem oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciem znacznych ilości narkotyków. Trzon grupy stanowili polscy obywatele zamieszkujący w województwie pomorskim. Dokonywali oni przewozu zabronionych substancji z terytorium Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji oraz Norwegii. Członkowie grupy dokonali transportu niemalże czterech ton narkotyków, takich jak haszysz, kokaina i marihuana.
Międzynarodowa współpraca służb
We wstępnej fazie śledztwa funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku ściśle współpracowali z Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku, a koordynację działań międzynarodowych zapewniał Europejski Urząd Policji (EUROPOL). Na skutek podjęcia międzynarodowej współpracy organów ścigania, udaremniono na terenie Europy (w Norwegii, Holandii, Szwecji i w Polsce) cztery próby przemytu haszyszu o łącznej masie prawie 800 kilogramów oraz jedną próbę przemytu 50 kilogramów kokainy. W toku niniejszego śledztwa zabezpieczono łącznie około 400 kilogramów haszyszu.
Dokonywali również kradzieży z włamaniem
W toku postępowania prokurator ustalił, że dwóch podejrzanych niezależnie od przestępstwa przemytu haszyszu, brało również udział w kradzieży z włamaniem do magazynu depozytowego ówczesnego Urzędu Celnego w Toruniu, znajdującego się w Chełmży, koło Torunia. Ujawniono, iż po wyłamaniu zabezpieczeń i dezaktywacji alarmów, podejrzani weszli do wnętrza magazynu depozytowego, skąd zabrali w celu przywłaszczenia urządzenia służące do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, a także gotowe wyroby tytoniowe bez znaków skarbowych akcyzy, o łącznej wartości nie mniejszej niż 3 miliony złotych. Funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej zabezpieczyli skradzione przedmioty, a uczestniczącym w tym zdarzeniu osobom prokurator ogłosił zarzuty kradzieży z włamaniem.
Rezydent usłyszał zarzuty i trafił do aresztu
Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejną osobę – 53-letniego Arkadiusza K., mieszkańca województwa lubuskiego, z zawodu mechanika samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna był jednym z rezydentów grupy, działającym na terytorium Hiszpanii. Został on doprowadzony do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, gdzie prokurator ogłosił mu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osiem zarzutów udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających w postaci haszyszu.
Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku zastosował wobec Arkadiusza K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Trzynastu podejrzanych
W toku śledztwa zarzuty popełnienia 63 przestępstw przedstawiono łącznie trzynastu podejrzanym, tj. jedenastu obywatelom Polski i dwóm obywatelom Ukrainy, w wieku od 25 do 67 lat, zamieszkałym w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Dwóch podejrzanych (obywateli Ukrainy) zostało sprowadzonych do Polski na podstawie europejskiego nakazu aresztowania ze Szwecji, a dwie inne osoby poszukiwane międzynarodowym listem gończym zostały przekazane w ramach ekstradycji z Norwegii. Aktualnie tymczasowe aresztowanie jest stosowane wobec ośmiu podejrzanych. Wobec pozostałych osób stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Za zarzucane przestępstwo przemytu narkotyków podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna, nawiązka w wysokości do 50 tys. zł na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:19 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:44 administrator gov.pl