W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o zażaleniu oraz wnioskach o poszukiwania międzynarodowe Marcina Romanowskiego

18.12.2024

zażalenie_i_ena_M_Romanowski

Zażalenie

W dniu 9 grudnia 2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie wydał postanowienie o zastosowaniu wobec podejrzanego Marcina Romanowskiego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania. 

Zdaniem Sądu zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzany popełnił 10 z 11 zarzucanych mu przestępstw, w tym brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenia powierzonych mu pieniędzy pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. W zakresie tych zarzutów Sąd uznał, iż zmiana opisu i kwalifikacji nie zmieniła „tożsamości czynów” i immunitet został skutecznie uchylony.

Wyłącznie w zakresie jednego zarzutu (z punktu VI) Sąd uznał, że zmiana kwalifikacji i opisu wyszła poza „tożsamość czynu”, a tym samym wniosek o tymczasowe aresztowanie dotyczył innego czynu niż ten, który był przedmiotem decyzji o uchyleniu immunitetu. Wobec powyższego, w tym zakresie Sąd umorzył postępowanie z powodu braku wymaganego zezwolenia na ściganie.

Z tym rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator i skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie zażalenie. W uzasadnieniu wskazał, że dokonana zmiana opisu i kwalifikacji nie zmienia faktu, iż zarzut dotyczy tego samego czynu, rozumianego jako zdarzenie historyczne. Czyn popełniony mieści się w tych samych ramach czasowych, dotyczy tych samych zdarzeń faktycznych i tego samego zachowania podejrzanego polegającego na niedopełnieniu obowiązków w ramach tego samego konkursu na dofinansowanie ze środków Funduszu Sprawiedliwości. 


Wniosek o ENA

W wykonaniu powyższego postanowienia Sądu funkcjonariusze Policji od 10 grudnia 2024 r. podejmowali czynności zmierzające do zatrzymania podejrzanego Marcina Romanowskiego, jednakże bezskutecznie. Ustalono, iż podejrzany nie przebywa pod żadnym ze znanych organom ścigania adresów na terenie kraju. W związku z tym, w dniu 12 grudnia prokurator podjął decyzję o wszczęciu poszukiwań Marcina Romanowskiego listem gończym.

Czynności poszukiwawcze na podstawie krajowego listu gończego również nie doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu podejrzanego w Polsce. 

Z ustaleń Komendy Stołecznej Policji w Warszawie wynika, iż podejrzany może przebywać poza granicami kraju, prawdopodobnie na terenie jednego z państw Unii Europejskiej. 

Mając na uwadze powyższe ustalenia, prokurator wystąpił dziś do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Marcina Romanowskiego. 

Zgodnie z art. 607a k.p.k. w razie podejrzenia, że osoba ścigana może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, może wydać europejski nakaz aresztowania. 

Z uwagi na dobro czynności poszukiwawczych, na obecnym etapie nie udzielamy szerszych informacji o prawdopodobnym miejscu pobytu podejrzanego.
 

Wniosek o czerwoną notę

Ponadto, prokurator skierował do Krajowego Biura Interpolu w Warszawie w Komendzie Głównej Policji wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych Marcina Romanowskiego (tzw. poszukiwania czerwoną notą Interpolu), wraz z wnioskiem o publikację czerwonej noty Interpolu.

Komenda Główna Policji przekazała wniosek do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie. Po zatwierdzeniu nota zostanie opublikowana w bazie Interpolu i będzie dostępna dla wszystkich krajów członkowskich.

Czerwona nota stanowi informację, iż dana osoba jest poszukiwana przez władze jednego z krajów członkowskich Interpolu i zawiera prośbę o jej lokalizację oraz zatrzymanie.


prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}