W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia i patron szkoły

Z kart historii Szkoły

Rok 1948

Nasza Szkoła powstała w trudnych, powojennych latach. Departament Muzyki w ówczesnym Ministerstwie Kultury i Sztuki powierzył Lechowi Miklaszewskiemu, nauczycielowi warszawskiej Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, organizację i kierownictwo Publicznej Niższej Szkoły Muzycznej nr 54 z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 54 przy ulicy Kordeckiego 54. 

zdjęcie archiwalne, czarno-białe - mężczyzna w dojrzałym wieku, ubrany w ciemny garnitur, czytający nuty; w tle rośliny
Lech Miklaszewski - założyciel szkoły

 

zdjęcie archiwalne, czarno-białe - piętrowy budynek szkolny w jasnym kolorze, stojący przy ulicy; przed budynkiem gromada ludzi
Pierwsza siedziba szkoły - ul.Kordeckiego 54
Zdjęcie wykonane w 1939 roku

 

Rok 1950

W 1950 roku, po upaństwowieniu, Publiczna Niższa Szkoła Muzyczna nr 54 zmieniła nazwę na Państwową Szkołę Muzyczną nr 3.

Rok 1955

Szkoła otrzymała samodzielny lokal w budynku przy ul. Grochowskiej 194, przekazany przez Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej i Wydział Oświaty.

zdjęcie archiwalne, czarno-białe - jednopiętrowy budynek szkolny w jasnym kolorze, przed budynkiem boisko do koszykówki
Druga siedziba szkoły - ul. Grochowska 194

 

Rok 1965

Od 1 września 1965 roku Szkoła nosi imię polskiego pianisty i kompozytora - Juliusza Zarębskiego. Od tego czasu jej pełna nazwa brzmi Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.

skan dokumentu - nadanie szkole imienia Juliusza Zarębskiego, dokument wydany w 1965 roku
Dokument nadania szkole imienia Juliusza Zarębskiego

 

Rok 1974

Szkoła otrzymała obecną siedzibę - zabytkowy dworek przy ul. Grochowskiej 64. 

zdjęcie archiwalne, czarno-białe - zabytkowy, zdewastowany dworek w otoczeniu parku
Dworek Grochowski - lata 70. XX w.

 

Rok 1979

Od 30 maja 1979 roku Szkoła ma swój sztandar, ufundowany i uroczyście przekazany przez Komitet Opiekuńczy Warszawskich Zakładów Kaletniczych Spółdzielni Inwalidów "NOMA".

zdjęcie archiwalne, czarno-białe - na zdjęciu widać moment przekazania sztandaru szkoły, który przekazuje jeden mężczyzna drugiemu. Z prawej strony stoi mężczyzna w garniturze, za nim stoi fortepian. Z lewej - poczet sztandarowy, złożony z uczniów w odświętnych strojach. W tle budynek szkolny i napis nad drzwiami "Muzyką służymy narodowi".
Uroczyste przekazanie szkole sztandaru

 

Rok 2021

Po ponad 45 latach Szkoła doczekała się generalnego remontu. Rewitalizację przeszedł także park, w którym znajduje się Dworek Grochowski. 

Zdjęcie przedstawia zabytkowy budynek szkoły, dziewiętnastowieczny dworek, po remoncie. Budynek ma kolor brzoskwiniowy, dach koloru ceglastego. Stoi w otoczeniu parku. Pora roku na zdjęciu to jesień.
Dworek Grochowski po remoncie - rok 2021

 

Patron Szkoły

Juliusz Zarębski - "Drugi po Fryderyku Chopinie"

rycina czarno-biała - młody mężczyzna z rozwichrzonymi włosami, w płaszczu z futrzanym kołnierzem
Juliusz Zarębski - patron szkoły

 

Pianista i kompozytor. Urodził się 28 lutego 1854 w Żytomierzu. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Już od 10 roku życia Juliusz Zarębski koncertował w żytomierskich salonach. W 1870 ukończył z odznaczeniem gimnazjum i wyjechał do Wiednia, gdzie w Konserwatorium Towarzystwa Przyjaciół Muzyki studiował kompozycję u Franza Krenna oraz grę na fortepianie w klasie Josefa Dachsa.

{"register":{"columns":[]}}