Historia szkoły
Zaczątkiem istnienia szkoły było powstanie w 1959 r. na wniosek wybitnego lekarza i działacza Gubińskiego Towarzystwa Kultury Tadeusza Kunickiego, Społecznego Ogniska Artystycznego. Owocna działalność kulturalna społecznej placówki muzycznej stworzyła solidne podstawy do powołania w 1975 r. Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem szkoły muzycznej w Gubinie był Leonard Kuryłowicz – absolwent SOA, PSM II st. w Zielonej Górze i Akademii Muzycznej w Poznaniu (zmarł tragicznie 16.05.1978r.). W kolejnych latach szkołą muzyczna kierowali Edmund Rodziewicz (1978 – 1989), Jarosław Felkel (1989 – 2007). Od 2007 do 2022 roku szkołą muzyczną w Gubinie kierowała Alicja Gil. Od września 2022r. dyrektorem PSM jest Beata Tecław. W 1984 roku PSM I st. w Gubinie otrzymało imię Kazimierza Serockiego – polskiego kompozytora muzyki współczesnej. Z okazji XX- lecia placówki muzycznej w 1995 r. szkoła otrzymała sztandar.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Kazimierza Serockiego w Gubinie, ma szczególne znaczenie dla mieszkańców kształcąc młodzież uzdolnioną artystycznie. Swoją siedzibę ma na ulicy Piastowskiej 23 w zabytkowym budynku, który w 2017 r. przeszedł gruntowny remont w związku z realizacją projektu Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce. Wpłynęło to na znaczącą poprawę warunków pracy i nauki, tym samym wprowadzając szkołę w XXI wiek.
Wśród absolwentów naszej szkoły, którzy kontynuowali naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia są pracownicy naukowi Akademii Muzycznych, muzycy filharmonii, koncertujący, oraz pedagodzy szkół muzycznych.
Bardzo wielu byłych naszych uczniów kontynuuje swoją przygodę z muzyką uczestnicząc czynnie w różnych projektach muzycznych polskich i zagranicznych oraz innych formach muzykowania.