W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O Patronie

Wrzesień 1978 roku upłynął w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie pod hasłem ;Szukamy patrona naszej szkoły". Na ogólnoszkolnym zebraniu samorządu uczniowskiego przedstawiciele klas podali swoje propozycje, a wśród nich: Friemanna, Wieniawskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego i Paderewskiego. Rada Pedagogiczna po zapoznaniu się z propozycjami samorządu uczniowskiego zaakceptowała wybór Ignacego Jana Paderewskiego na patrona szkoły.

26 czerwca 1981 roku odbyła się w Koninie z udziałem władz uroczystość nadania imienia PSM I i II stopnia w Koninie. Patronem szkoły został wielki Polak, patriota i wirtuoz fortepianu. Uczniowie szkoły uzyskali wzór godny naśladowania. W roku 2000 obchodzono uroczyście 140 rocznicę urodzin mistrza. 7 grudnia 2000 Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2001 rokiem Ignacego Jana Paderewskiego. 29 czerwca 2001 przypadła 60 rocznica jego śmierci.

Paderewski był wspaniałym artystą, niezrównanym interpretatorem utworów Fryderyka Chopina, redaktorem naczelnym Dzieł Wszystkich Chopina, kompozytorem, którego twórczość (obecnie powracająca do sal koncertowych) była kontynuacją najlepszych polskich tradycji, człowiekiem o wielkim sercu, filantropem, gorącym patriotą oraz mężem stanu i politykiem piastującym tekę Premiera, Ministra Spraw Zagranicznych, przedstawiciela Polski przy Lidze Narodów w Genewie, człowiekiem, który na nowo porusza nasze serca i umysły.

Ignacy Jan Paderewski był niezwykłą osobowością, łączył w swej tytanicznej pracy tak różne dziedziny jak sztuka i polityka. Gorące umiłowanie ojczyzny, o wskrzeszenie której niestrudzenie walczył muzyką i słowem, prowadziło Go po wszystkich krajach i kontynentach świata. Jego imię było synonimem polskości i odznaczało się najczystszym autorytetem moralnym.

Miasta i kraje, które odwiedził i w których koncertował Paderewski wspominają artystę z estymą i otaczają miejsca jego pobytu najwyższym kultem i zasłużoną czcią.

W Polsce obchody rocznicowe wyzwoliły także wiele inicjatyw i działań (sesje, koncerty, wystawy itp.) uświadamiających Polakom niedocenione a ogromne znaczenie dla Polski i nie tylko polskiej kultury postaci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

{"register":{"columns":[]}}