Działalność
Szkoła muzyczna oraz przejście całej ścieżki edukacji oferowanej w naszej placówce gwarantuje nie tylko tytuł zawodowy oraz dyplom, ale także wszechstronny rozwój dziecka.
Uczeń szkoły muzycznej, czyli takiej z dodatkowymi zajęciami i większą ilością obowiązków przyswaja umiejętność wytrwałości, cierpliwości, ciężkiej regularnej pracy oraz konsekwencji w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. W dzieciach rozwija się również dyscyplina, a także... polepszają się osiągnięcia w nauce z innych przedmiotów.
Należy także wspomnieć o wrażliwości artystycznej, umiejętności pracy w zespole oraz opanowanie stresu i tremy związanych z występowaniem przed dużą publicznością.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. M. K. Ogińskiego w Miechowie prowadzi naukę gry na:
- fortepianie
- organach
- skrzypcach
- wiolonczeli
- gitarze
- akordeonie
- perkusji
- flecie
- klarnecie
- oboju
- saksofonie
- trąbce
Nauka zorganizowana jest w dwóch cyklach: 6 – letnim i 4 – letnim.
O przyjęcie do:
- klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo Oświatowe, oraz nie więcej niż 10 lat,
- klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
Obok indywidualnych lekcji gry na instrumencie, uczniowie poszerzają swoją wiedzę podczas zajęć teoretycznych: kształcenia słuchu, rytmiki i audycji muzycznych, a w klasach starszych realizują także naukę gry na instrumencie dodatkowym – fortepianie (oprócz pianistów) oraz uczestniczą w zajęciach chóru, orkiestry i zespołów kameralnych.
Uczniowie naszej szkoły, poza tradycyjnymi lekcjami, mają możliwość uczestniczenia w koncertach, popisach, audycji czy konkursach dla instrumentalistów, zarówno jako odbiorcy, jak i wykonawcy czy współwykonawcy tych wydarzeń. W ten sposób przygotowujemy dzieci do czynnego udziału w życiu kulturalnym, uczymy ich poprawnego zachowania na scenie i radzenia sobie ze stresem. Dodatkowo pokazujemy im sens udziału w wartościowych wydarzeniach artystycznych i ich pozytywny wpływ na nasze codzienne życie.