Wizyta w NOSPR
28.11.2024
W dniu 28 listopada 2024 roku mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym, odwiedzając siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była to okazja, która na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż program tego wieczoru zapowiadał się niezwykle inspirująco i bogato w artystyczne doznania.
Program muzyczny
Wieczór rozpoczął się dziełem Piotra Mossa, „Mademoiselle – hommage à Nadia Boulanger”, które ukazało głębokie oddanie i szacunek dla jednej z najbardziej wpływowych postaci muzyki XX wieku. Następnie usłyszeliśmy Fantazję na fortepian i orkiestrę autorstwa samej Nadii Boulanger, co było niezwykłym ukłonem w stronę jej twórczości, rzadko wykonywanej, ale pełnej emocji i ekspresji.
Nie zabrakło również akcentów francuskiego impresjonizmu – arcydzieło Claude’a Debussy’ego, „Preludium do Popołudnia fauna”, przeniosło nas w oniryczny świat subtelnych dźwięków i bogatych barw. Wieczór zwieńczyła dynamiczna i pełna energii Suita z baletu „Bachus i Ariadna” autorstwa Alberta Roussela, która dostarczyła mocnych wrażeń i pozwoliła docenić mistrzostwo orkiestry.
Całość koncertu poprowadził wybitny dyrygent Łukasz Borowicz, który w pełni oddał charakter i ducha każdego z utworów. Towarzyszył mu wirtuoz fortepianu, Éric Le Sage, którego gra zachwyciła wszystkich obecnych w sali – subtelnością, precyzją i niezwykłym wyczuciem muzyki.
Spotkanie z artystami
Jeszcze przed koncertem, o godz. 18:30, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym spotkaniu zorganizowanym przez redaktora Adama Suprynowicza w kameralnej atmosferze jednej z sal NOSPR-u. Gośćmi byli sam kompozytor Piotr Moss oraz dyrygent Łukasz Borowicz, którzy podzielili się z nami kulisami powstawania utworów i spojrzeniem na współczesną muzykę klasyczną. Ich opowieści były pełne inspiracji i ciekawostek, które wzbogaciły naszą percepcję wykonanych później dzieł.
Cały wyjazd został perfekcyjnie zorganizowany dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Michała Witka, Sabiny Trybulec, Kaliny Rokosz, Gabrieli Pietrzak, Pawła Łukasika oraz Magdaleny Maziarz. To dzięki ich pracy mieliśmy szansę nie tylko usłyszeć tak wspaniałą muzykę, ale również zanurzyć się w świat najwyższej klasy sztuki wykonawczej.
Wieczór w NOSPR był prawdziwą ucztą dla ducha, pełen wzruszeń i artystycznych uniesień, które z pewnością pozostaną w naszych sercach na długo. Była to wyjątkowa podróż w świat muzyki, gdzie każdy dźwięk niósł za sobą historię, emocje i piękno.
WDZIĘCZNI UCZNIOWIE:)