W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja do PSM II stopnia

Napis rekrutacja 2023/2024

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. z 2019 r. poz. 686),
  2. Art. 142 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 534),
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii (Dz.U. z 2021, poz. 512) - wyjątek od zakazu zgromadzeń dotyczący egzaminu dyplomowego, badania przydatności, egzaminu wstępnego, egzaminu kwalifikacyjnego przeprowadzanych w publicznej szkole artystycznej.

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek do dyrektora PSM - według wzoru obowiązującego w szkole, podpisany przez obojga rodziców,
  2. Dokumenty dotyczące wcześniejszego kształcenia muzycznego (dotyczy kandydatów z grupy A i B),
  3. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole muzycznej wydanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  4. Zgoda na przetwarzanie wizerunku.
  5. Klauzula informacyjna – Rekrutacja.
  6. Klauzula informacyjna dla rodzica / opiekuna prawnego.

Termin składania wniosków z ww. załącznikami do 29 maja 2024 roku.

Zasady rekrutacji

Szkoła przeprowadza rekrutację kandydatów do nauki w specjalnościach - instrumentalistyka i wokalistyka.

Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie do SM II st. jest ukończenie 10 lat oraz nie przekroczenie 23 roku życia. Uwaga: Podania od kandydatów, którzy nie spełniają warunków wiekowych nie są przyjmowane.

W indywidualnych przypadkach kandydaci mogą ubiegać się o przyjęcie do SM II st. do klasy wyższej niż pierwsza, z zachowaniem warunków wiekowych.

Szkoła organizuje dla kandydatów do szkoły II st. zajęcia otwarte z przedmiotów teoretycznych (21 maja 2024 r.), a także, w miarę możliwości, konsultacje z nauczycielami instrumentalistami.

Dla celów egzaminacyjnych kandydaci zostają podzieleni na trzy grupy, w zależności od ich wcześniejszego przygotowania muzycznego:

  • grupa A – obejmuje kandydatów z pełnym przygotowaniem szkoły muzycznej I stopnia lub innej szkoły o podobnym programie i cyklu kształcenia,
  • grupa B – obejmuje kandydatów z niepełnym lub amatorskim przygotowaniem muzycznym zamierzających kontynuować naukę w PSM II st. w tej samej specjalności muzycznej oraz kandydatów z niepełnym przygotowaniem muzycznym zamierzających podjąć naukę od postaw w nowej specjalności,
  • (grupa C – obejmuje kandydatów bez wcześniejszego przygotowania muzycznego.)

Uwaga: Kwalifikacji kandydatów do poszczególnych grup dokonuje Komisja Kwalifikacyjna na podstawie złożonych dokumentów.

Kandydaci mogą ubiegać się o przyjęcie do szkoły muzycznej II stopnia na inny instrument niż ten, który dotychczas stanowił ich główny przedmiot nauczania. W takim przypadku przystępują do sprawdzianu praktycznego z przedmiotu głównego, wykonując program na instrumencie, na którym uczyli się do tej pory.

Kwalifikacja kandydatów

EGZAMIN WSTĘPNY dla kandydatów do PSM II stopnia

Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie egzaminu wstępnego, na który składają się:

  • egzamin praktyczny z przygotowanych przez kandydata utworów muzycznych,
  • egzamin z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową dla szkoły muzycznej I stopnia.

Egzamin wstępny ma charakter konkursowy. Preferencje mają kandydaci z wcześniejszym przygotowaniem muzycznym, którzy wykazali się odpowiednią umiejętnością gry na wybranym instrumencie lub odpowiednimi umiejętnościami wokalnymi.

Egzamin wstępny do Szkoły Muzycznej II st. odbędzie się w dniach 03- 04 czerwca 2024 roku. Szczegółowe terminy poszczególnych części egzaminu określa dyrektor PSM, podając je do wiadomości publicznej na szkolnej stronie internetowej. Informacji w sprawie terminów udziela również sekretariat szkoły (tel. 44 647 19 05).

Egzamin wstępny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora PSM spośród nauczycieli PSM II st.

Egzamin wstępny dla kandydatów z grup A i B obejmuje:

  • sprawdzian praktyczny z przedmiotu głównego, określający aktualne umiejętności wykonawcze kandydata, a w przypadku kandydatów na wydział wokalny - umiejętności i predyspozycje głosowe,
  • określenie predyspozycji fizycznych do nauki gry na wybranym instrumencie (dotyczy kandydatów na wydział instrumentalny pragnących podjąć naukę w innej specjalności).
  • sprawdzian z kształcenia słuchu i wiedzy ogólnomuzycznej w zakresie objętym podstawą programową dla szkoły muzycznej I st., przeprowadzony w formie mieszanej (pisemnej i ustnej) – grupa A,
  • sprawdzian z kształcenia słuchu i wiedzy ogólnomuzycznej, przeprowadzony w formie pisemnej i ustnej – grupa B,

(Egzamin wstępny dla kandydatów z grupy C obejmuje:

  • sprawdzian praktyczny, mający na celu określenie zdolności muzycznych kandydata.
  • określenie predyspozycji fizycznych do nauki gry na wybranym instrumencie (dotyczy kandydatów na wydział instrumentalny),
  • sprawdzian predyspozycji głosowych do nauki śpiewu solowego (dotyczy kandydatów na wydział wokalny).
  • sprawdzian z kształcenia słuchu, przeprowadzony w formie ustnej.)

EGZAMIN WSTĘPNY z przedmiotu głównego dla kandydatów do nauki w PSM II stopnia

Wymagany program:

  • Kandydaci na specjalność instrumentalistyka z grupy A, przedstawiają na sprawdzianie praktycznym nie mniej niż 3 utwory : dwa utwory o zróżnicowanym charakterze i jedną etiudę techniczną.
  • Kandydaci na specjalność instrumentalistyka z grupy B, przedstawiają na sprawdzianie praktycznym nie mniej niż 3 utwory : dwa utwory o zróżnicowanym charakterze i jedną etiudę techniczną.
  • (Kandydaci na specjalność instrumentalistyka z grupy C, wykonują głosem lub na dowolnym instrumencie melodycznym wcześniej przygotowany przez siebie utwór reprezentujący muzykę poważną (solo lub z akompaniamentem).)
  • Kandydaci naspecjalność wokalistyka przedstawiają na sprawdzianie praktycznym przynajmniej dwa przygotowane wcześniej utwory wokalne z muzyki poważnej o zróżnicowanym charakterze (solo lub z towarzyszeniem fortepianu).
  • Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza przedstawiają na sprawdzianie praktycznym program o odpowiednio wyższym stopniu trudności oraz muszą wykazać się stosowną wiedzą z teorii muzyki z zakresu programu nauczania szkoły muzycznej I stopnia.

Materiały

Wniosek o przyjęcie do PSM II stopnia - kandydat niepełnoletni
2024-Wniosek-o-przyjecie-dziecka-do-szkoly-muzycznej-IIst-niepelnoletni.pdf 0.21MB
Wniosek o przyjęcie do PSM II stopnia - kandydat pełnoletni
2024-Wniosek-o-przyjecie-dziecka-do-szkoly-muzycznej-IIst-pelnoletni.pdf 0.21MB
Klauzula informacyjna dla rodzica / opiekuna prawnego
Klauzula​_informacyjna​_dla​_rodzica.pdf 0.42MB
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystywanie wizerunku
Oswiadczenie-wizerunek-dziecka.pdf 0.04MB
Klauzula informacyjna - Rekrutacja
Klauzula​_informacyjna​_​_rekrutacja.pdf 0.58MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.02.2024 18:19 Marcin Rybicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Juszczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Rekrutacja do PSM II stopnia 2.0 13.03.2024 18:10 Marcin Rybicki
Rekrutacja do PSM II stopnia 1.0 13.02.2024 18:19 Marcin Rybicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}