W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na białym tle grafika: klucz wiolinowy wraz z pięciolinią i nutami oraz fale dźwiękowe i symbol ludzkiego ucha u góry napis: IV Żagański Turniej Słuchowy.

IV Żagański Turniej Słuchowy

Wiosną 2019 roku rozpoczęliśmy w naszym regionie spotkania uczniów starszych klas szkół muzycznych I stopnia, na których zdolniejsi uczniowie, a zwłaszcza ci, którzy chcą kontynuować naukę muzyki, rywalizują ze sobą w zakresie przedmiotu kształcenie słuchu. Wydarzenie to nazwaliśmy Żagańskim Turniejem Słuchowym. W latach 2020 i 2021 byliśmy zmuszeni do zawieszenia naszych twórczych spotkań (w związku z obostrzeniami w walce z koronawirusem). W 2022 roku udało nam się je wznowić.

Celem żagańskich spotkań jest troska o prawidłowy rozwój osobowości naszych uczniów, popularyzacja muzyki w młodym pokoleniu, podtrzymywanie pasji nauki muzyki (w tym przypadku pasji do nauki kształcenia słuchu), sprawdzenie ich własnych umiejętności muzycznych na tle innych, również uzdolnionych dzieci, dowartościowanie nauczycieli i uczniów biegle radzących sobie z trudniejszymi elementami naszego przedmiotu, a także wzbudzenie chęci do poprawienia tych elementów kształcenia, które być może słabiej zostały zrealizowane przez uczestników w czasie poprzednich edycji Turnieju.

Zakres materiału i oczekiwane rodzaje umiejętności muzyczne

W rozwiązywaniu zadań turniejowych potrzebne będą:

  • umiejętność posługiwania się gamami do czterech znaków przykluczowych oraz skalami: pentatoniczną, całotonową i dwunastostopniową (budowanie, analizowanie słuchowe i wzrokowe), rozpoznawanie tonacji z zapisu nutowego;
  • znajomość budowania oraz słuchowej i wzrokowej analizy interwałów do nony wielkiej;
  • umiejętność budowania oraz słuchowego i wzrokowego rozpoznawania trójdźwięków (łącznie z przewrotami) oraz dominanty septymowej i nonowej (bez przewrotów);
  • słuchowe rozpoznawanie akordów triady harmonicznej, dominanty septymowej oraz nonowej w konstrukcjach harmonicznych;
  • znajomość podstawowych taktów muzycznych: 2/4 ; 3/4 ; 4/4 ; 5/4 ; 3/8 ; 6/8  ; 9/8 ; 12/8 (bez 5/8 ; 7/8 i innych nieregularnych);
  • umiejętność prawidłowego grupowania wartości rytmicznych w następujących taktach: 2/4; 3/4; 4/4 ; 3/8 i 6/8;
  • umiejętność słuchowego rozpoznawania, a następnie zapisywania jedno- i dwutaktowych schematów rytmicznych melodii zaczerpniętych z literatury muzycznej;
  • umiejętność zapisywania z pamięci melodii do ośmiu taktów włącznie (dyktando pamięciowe);
  • umiejętność  korygowania błędów w łatwych 1-głosowych melodiach zaczerpniętych z literatury muzycznej;
  • umiejętność korelowania (łączenia) interwałów z gamami,  akordami i rytmem;
  • umiejętność posługiwania się podstawowymi skrótami muzycznymi, artykulacją i powszechnie stosowanymi ozdobnikami muzycznymi.

Sprawy organizacyjne

  1. W Regionie lubuskim funkcjonuje kilkanaście szkół muzycznych i stopnia. Dla sprawnego przeprowadzenia Turnieju proponujemy wytypowanie maksymalnie po dwóch uczniów z każdej szkoły.
  2. Arkusze odpowiedzi sprawdza osoba prowadząca z dwoma osobami pomocniczymi.  Zachęca się nauczycieli - opiekunów do dokumentowania (np. na telefonie) prac swych podopiecznych jeszcze przed oddaniem arkuszy odpowiedzi komisji sprawdzającej - po to, aby po ich sprawdzeniu i oddaniu zweryfikować poprawność pracy tej komisji (tę swoistą formę kontroli komisji sprawdzającej wprowadziliśmy już - z dobrym rezultatem -  w roku 2019.
  3. Proponujemy, aby przybyli na Turniej nauczyciele byli obecni na Sali turniejowej i obserwowali treść zadań i poczynania swoich podopiecznych (jeżeli zgłoszeń będzie więcej,  przeprowadzimy Turniej na dużej Sali, jeżeli będzie bardziej kameralny - przeprowadzimy go w Sali nr 6/B2 (pracowni Kształcenia Słuchu).
  4. Każdy z przybyłych i uczestniczących w Turnieju nauczycieli będzie zaopatrzony w arkusze odpowiedzi do osobistego śledzenia zadań.
  5. Wszelkie pytania dotyczące organizacji wydarzenia prosimy kierować telefonicznie pod adresem p. mgr Władyslawa Kliszcza  (+48 514 070 349).

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli regionu lubuskiego!!!

Materiały

Regulamin IV Żagańskiego Turnieju Słuchowego
Regulamin​_IV​_Żagańskiego​_Turnieju​_Słuchowego.pdf 3.05MB
Karta zgłoszenia uczestnika
Karta​_zgłoszenia.pdf 0.57MB
{"register":{"columns":[]}}