W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron

Feliks Nowowiejski - ur. 7 lutego 1877 w Wartemborku (obecnie Barczewo) na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu - polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista -wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski.

Zdjęcie przedstawiające portret Feliksa Nowowiejskiego

Początkowo uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce (1887-1893), gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów muzycznych. Od 1893 roku przebywał w Olsztynie i podjął tam pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, komponował utwory dla orkiestry wojskowej i zespołów amatorskich. Dzięki nagrodzie uzyskanej w Londynie w 1898 r. za kompozycję "Pod sztandarem pokoju" mógł podjąć studia w Konserwatorium J. Sterna w Berlinie (1898), później kontynuował naukę w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie 1900, w Akademickiej Szkole Mistrzów Maksa Brucha w Berlinie 1900-1906 oraz na Uniwersytecie Berlińskim. W latach 1898-1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu. Często koncertował także jako muzyk-wirtuoz w kraju i zagranicą. Brał czynny udział w życiu społecznym.

Jest patronem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kwidzynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie, Liceum Ogólnokształcącego w Braniewie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zgorzelcu, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz ulic w wielu miastach polskich. 15 lipca 1910 r. w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutąFeliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej.

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}